اخبار فوری شیراز

۱۰۰۰ میلیارد ریال برای سد تنگ سرخ بویراحمد هزینه شد

20b0bf8f9c7996b0945d65242a047a4f03a7a8b15c4aebbe921c3024dac82ad11a2a1682c301813adf914bbda50b856a شیراز
137بازدید

رسول فرهادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اجزا اصلی سد شامل تونل انحراف آب، خاکریز، بدنه سد ، احداث گالری زیر پی و بخشهای دیگر سد انجام گرفته است.

وی افزود: عملیات اجرایی سد تنگ سرخ بشار از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و باوجود مشکلات اعتباری و تخصیص ۶ درصد از اعتبارات، پیشرفت فیزیکی سد افزون بر ۳۳ درصد است.

فرهادی تاکید کرد: تأمین آب شرب شهر یاسوج و روستاهای مسیر تا افق طرح در سال ۱۴۳۰، تأمین آب صنعت شهر یاسوج برای تمامی صنایع فعلی و آتی منطقه و تأمین آب کشاورزی شهرستان بویراحمد برای حدود پنج هزار و ۵۰۰ هکتار ازاراضی از جمله اهداف احداث این سد است.

وی ابراز داشت: همچنین تامین نیاز زیست محیطی رودخانه بشار تا یاسوج با رعایت تمامی استانداردهای سازمان محیط زیست کشور، تامین نیاز بخشی از آب شرب شهر شیراز و کنترل سیلاب و ایجاد فضای گردشگری در منطقه از دیگر اهداف اجرای سد تنگ سرخ بویراحمد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: تنها سه روستا با جمعیتی حدود ۲۷۰ نفر تحت تاثیر مستقیم قرار خواهند گرفت که مراحل مربوط به طراحی محل روستاها توسط بنیاد مسکن انجام گرفته است.

فرهادی عنوان کرد: سایر روستاها خارج از حریم سد و مخزن بوده و با احداث سد از موقعیت مناسب جهت مباحث گردشگری بهره مند خواهند شد که همین موضوع موجب افزایش گردشگری و توسعه اقتصادی برای ساکنین محدوده اطراف دریاچه سد خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین مطابق قوانین و مقررات دولت ملزم به جبران خسارات وارده به مردم بوده و مراحل مربوط به پرداخت خسارات به اراضی و باغات براساس فاز بندی انجام گرفته درحال انجام بوده و بخشی از مطالبات مردم و خسارات وارده نیز پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به سد تنگ سرخ شیراز، ابراز داشت: سد تنگ سرخ شیراز از نوع خاکی با هسته رسی و با ارتفاع ۷۰ متر و ب طول تاج ۵۳۵ متر و با حجم ۲۰ میلیون مترمکعب و اهداف کنترل سیلاب و فضای سبز در ۳ کیلومتری شهر شیراز و به کارفرمایی شرکت آب منطقه ای فارس قرار داشته و به دلایل زیست محیطی متوقف شده است .

فرهادی افزود: این درحالی است سد تنگ سرخ بشار از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع ۶۶.۵ متر و با طول تاج ۹۱۷ متر و حجم مخزن ۱۲۵ میلیون مترمکعب و در منطقه تنگ سرخ استان کهگیلویه وبویراحمد و به کارفرمایی شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: بیان این موضوع که اهداف این سد به کام استان فارس است خلاف مشخصات فنی و واقعیت های طرح بوده که ناشی از عدم آگاهی فنی در خصوص مباحث تخصصی است.

در مطالعات اولیه و گزارش‌های رسیده از مشاور طرح، حدود چهار روستا به طور کامل در حوزه دریاچه سد قرار می‌گیرد.

برخی تاسیسات زیربنایی، ساختمان‌های اداری، اورژانس و خانه بهداشت نیز در حوزه دریاچه سد قرار دارد که آب منطقه‌ای و مشاور طرح نیز میزان خسارات تمام آنها را برآورد کرده است و در نقشه اجرایی سد لحاظ شده اند.

همچنین بخش وسیعی از جاده قدیم یاسوج – شیراز با اجرای حوضه آبریز این سد از بین خواهد رفت.

عملیات اجرایی سد تنگ سرخ از سال ۹۰ با حضور مجید نامجو وزیر وقت نیرو آغاز شد.

ساختگاه سد مخزنی تنگ سرخ در ۳۵ کیلومتری یاسوج و بر روی رودخانه بشار واقع شده است.

در نیمه دوم سال ۹۶، مراحل ساخت سد به صورت تعاملی با پیمانکار، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و با کارفرمایی آب منطقه ای استان آغاز شد.

سد تنگ سرخ از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن ۱۲۵ میلیون مترمکعبی و حجم تنظیم سالیانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب است.

حجم آب تجدید پذیر استان کهگیلویه و بویراحمد ۹هزار ۲۲۳ میلیون متر مکعب است که یک هزار ۷۰ میلیون متر مکعب آن سالانه مهار می شود و ۹۰ درصد آن از استان خارج می شود.

کسب مجوز تخصیص اعتبار از ظرفیت‌ های ماده ۵۶ قانون الحاقی بودجه برای پروژه مهم سد تنگ سرخ با تلاش آب منطقه ای و تصویب وزارت نیرو و پیگیری مجموعه استانداری و سازمان مدیریت استان از سازمان برنامه و بودجه کشور صورت گرفت.

دولت در دیماه ۹۹ با تامین و پرداخت ۳۶۵ میلیارد تومان اعتبار برای ادامه احداث سد تنگ سرخ موافقت کرده بود.

منبع خبر

پاسخ دهید