اخبار فوری شیراز

“سبزینه” طرحی نو با گلایه‌هایی فراوان

61889311 شیراز
140بازدید

اسفند ماه ۱۳۹۹، شهرداری شیراز که هرسال به شکلی محدود اقدام به عرضه نهال در گرامیداشت هفته درختکاری و با هدف ترغیب شهروندان به کاشت درخت، می‌کرد، ابتکار جدیدی به خرج داد و با طراحی یک سامانه، تحت عنوان "سبزینه" دریافت درخواست‌ها برای دریافت نهال را به شکل آنلاین انجام داد؛ اقدامی که در نهایت منجر به نرسیدن تقاضاها به اکثر متقاضیان شد!!

به گزارش ایسنا، رونمایی از این طرح، طی مراسمی با حضور کامل مسئولان مدیریت شهری شیراز و در نیمه‌های اسفند سالی که گذشت و در محوطه باغ جهان نما برگزار شد؛ طرحی که شهروندان به عنوان ارزیابان اصلی، اعتقاد دارند که در گام نخست، نمی‌توان آن را اقدامی موفق ارزیابی کرد؛ هرچند که بهانه اولین بار بودن و تجربه نداشتن و استقبال بی سابقه متقاضیان و …. از موارد مطرح شده برای توجه اقدامی است که هنوز هم اعتقاد مسئولان بر موفق بودن آن استوار است!.

61889310 شیراز

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز در این خصوص به ایسنا گفت: راه‌اندازی سامانه سبزینه با هدف جلوگیری از تجمع متقاضیان دریافت نهال در محل شهرداری‌های مناطق با توجه به شرایط شیوع کرونا و البته ترغیب مردم به کاشت درخت، انجام شد.

محمدرضا زندیه افزود: در سنوات گذشته شهروندان با مراجعه به شهرداری‌های مناطق، نهالهایی را دریافت کرده و بعضا در نقاطی غیراز منزل مسکونی خود می‌کاشتند اما یکی از مزایای این طرح، موظف شدن دریافت کننده به کاشت نهال درون حیاط یا مقابل محل سکونت، بود.

زندیه استقبال شهروندان از سامانه سبزینه را بیش از حد انتظار دانست! و گفت: در اولین سال راه اندازی این سامانه حدود ۵۰ هزار نفر متقاضی دریافت نهال شدند که به حدود ۳۰ هزار متقاضی نهال تحویل داده شد.!

وی یادآور شد: در سال‌های گذشته تعداد مشخصی نهال در اختیار مناطق یازدگانه شهرداری قرار می‌گرفت که در اختیار مردم قرار دهند اما امسال تعداد نهال در نظر گرفته شده به عدد ۲۰۰ هزار اصله افزایش یافت و کار توزیع هم از ۱۵ اسفند آغاز و حدود ۱۰۰ هزار نهال توزیع شد.!

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز با بیان اینکه براساس آنچه در سامانه هم طراحی شده بود، به هر شهروند ۴ نهال اختصاص داده می شد، گفت: نهال‌ها شامل نارنج، زیتون ‌و سرو بود و با استقبال مردم از درختان برگ سوزنی، دیگر گونه‌ها نظیر افرا، کاج و سرو نقره‌ای نیز اضافه شد.

زندیه اما علت تاخیر در توزیع یا عرضه نشدن نهال به بعضی از شهروندانی که در سامانه ثبت نام کرده بودند را استقبال بیش از حد انتظار اعلام و اضافه کرد: تاخیر در پاسخگو بودن متقاضی و پیدا نکردن نشانی از سوی عوامل توزیع از دیگر علت‌ها بود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز همچنین مدعی شد که همزمان با حضور خودروهای توزیع نهال، افرادی غیر از فرد متقاضی ثبت نام شده هم درخواست نهال داشتند که امکان رد درخواست آنان وجود نداشت!

این در حالیست که به گفته برخی کارکنان سازمان فضای سبز شهرداری تعداد نیروی انسانی و خودروهای اختصاص یافته به توزیع نهال‌ها، کافی نبوده و با توجه به نبود تجربه و برنامه ریزی مناسب، کار توزیع با اشکال جدی مواجه بوده است.

61889312 شیراز

برخی شهروندان متقاضی نهال که در سامانه یاد شده ثبت نام کرده بودند نیز مدعی هستند که امسال و به دلیل خلف وعده شهرداری، امکان کاشت درخت را پیدا نکردند و شهرداری نیز در این زمینه، پاسخگو نبوده است.

از دیگر سو، آمارهای ارائه شده از سوی رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز به لحاظ تعداد دریافت کنندگان و نهال‌های توزیع شده، به فرض اینکه هر متقاضی ۴ نهال دریافت کرده و متقاضیان دیگری نیز همزمان دریافت کننده نهال بوده باشند، قانع کننده به نظر نمی‌رسد.

به گزارش ایسنا، برابر اعلام مسئول سازمان فضای سبز شهرداری شیراز، ۲۰۰ هزار اصله نهال برای توزیع پیش بینی شده و ۱۰۰ هزار نهال توزیع شده است! این آمار شاید گویای ناقص بودن طرح "سبزینه" باشد؛ طرحی که اگر با برنامه‌ریزی دقیق و هماهنگی بین سازمانی مطلوب انجام شده بود، امکان توزیع نهال را بین بیش از ۵۰ هزار متقاضی را هم فراهم می‌کرد.

انتهای پیام

پاسخ دهید