اخبار فوری شیراز

کمبود کالاهای اساسی به دلیل بی‌برنامه‌گی دولت؛ راه برون رفت از مشکلات تکیه به توانمندی داخلی است

1399093010221476121850274 1 شیراز
93بازدید

کمبود کالاهای اساسی به دلیل بی‌برنامه‌گی دولت؛ راه برون رفت از مشکلات تکیه به توانمندی داخلی است

  • ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ – ۱۴:۴۱
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

کمبود کالاهای اساسی به دلیل بی‌برنامه‌گی دولت؛ راه برون رفت از مشکلات تکیه به توانمندی داخلی است

گروه استان‌ها – عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به وضعیت موجود بازار و کمبودهایی که هر زمان درباره یک کالا رخ می‌دهد، گفت: این بی‌عملی، بی‌نظمی و بی‌برنامگی دولت است، اگر دولت از وادادگی خارج می‌شد و کعبه آمالش بیرون از کشور نبود مشکلات حل می‌شد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، ابراهیم عزیزی شامگاه سه‌شنبه در نشست خبری به برخی از پرسش‌ها و دغدغه‌های اصحاب رسانه پاسخ داد و
پرسشگری یک حق و پاسخگویی نمایندگان و مسئولان را یک وظیفه دانست و اظهار داشت: جامعه‌ای پیشرفت می‌کند که با نقد منصفانه رسانه همراه باشد، باید حوزه ارتباطات و اطلاع‌رسانی تقویت شود و ما نیز باید از آن پشتیبانی و آن را همراهی کنیم.

وی در پاسخ به نخستین سوال درباره توجه به تامین اجتماعی و نقش کارگران در تحقق شعار سال گفت: تحقق پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید با حمایت از جامعه کارگری امکان اجرا دارد و اگر خوب این حوزه پشتیبانی نشود امکان اجرا پیدا نمی‌کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه جامعه کارگری در طول سال‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفته و حمایت‌ها هم بیشتر لفظی بوده تا عملی افزود: برای نخستین بار بعد از انقلاب بخش اعظمی از مطالبات جامعه کارگری در بودجه ۱۴۰۰ دیده شد.

حمایت مجلس از کارگران و اقشار آسیب‌پذیر در بودجه

عزیزی با بیان اینکه مجلس نگاه جامعی به این بخش کرد، بیان کرد: مجلس ۸۹ هزار میلیارد تومان اعتبارات را از سهام از محل تبصره ۲ بند واو و تقریبا نقد که قابل وصول است، برای تامین اجتماعی مصوب کرد و این همان کاری است که مجلس برای گشایش سفره مردم قول داده بود.

نماینده مردم شیراز و زرقان با بیان اینکه دولت دست توی جیب تامین اجتماعی کرده و از حق کارگران برداشته اما مجلس بودجه‌ای را تصویب کرد تا مطالبات کارگران داده شود، عنوان کرد: از فروردین باید بودجه عملی شود و از این به بعد است که باید تاثیرات آن را مشاهده کرد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۰ یارانه اقشار آسیب‌پذیر به صورت ویژه دیده شده است، تصریح کرد: ۱۹ هزار میلیارد برای این گروه‌ها قرار داده شده که به معنای تقویت و حمایت از این اقشار است که در بستر قوانین و وظایف مجلس اتفاق افتاده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی کارگران و اقشار آسیب پذیر مورد حمایت باشند، تولید هم رونق می‌گیرد اما کارفرما و سرمایه‌گذار هم باید دیده شود. اگر نیروی انسانی انگیزه نداشته باشد، شعار سال راه به جایی نمی‌برد مجلس می‌تواند در مصوبات مربوط به بودجه از اقشار مختلف مرتبط با تولید پشتیبانی کند تا تولید رونق گیرد.

انتقال آب از خلیج فارس برای استان در گرو همکاری صنعتگران

عزیزی در پاسخ به سوالی درباره انتقال آب از خلیج فارس و بی‌بهره ماندن استان فارس از این انتقال گفت: آب؛ ریل؛ آزادراه و بزرگراه؛ نفت و گاز و صنایع نفت و گاز؛ حوزه بهداشت و درمان ۵ موضوع کلانی است که در مجمع نمایندگان فارس بر روی آن تمرکز کرده‌ایم.

رئیس مجمع نمایندگان فارس با بیان اینکه آب از مشکلات بسیار جدی استان فارس است چراکه همه چیز استان به ویژه اقتصاد آن به آب بستگی دارد، افزود: راهکارهایی برای حل این مشکل وجود دارد که از جمله پیگیری خط انتقال دوم از سد درودزن به اعتبار ۹۰ میلیون مترمکعب است که ۳۰ میلیون بیش از آن چیزی است که اکنون مطرح شده است.

وی با بیان اینکه انتقال آب از سد تنگ سرخ بشار یکی دیگر از راه‌ها است، بیان کرد: انتقال آب از خلیج فارس نیز از راهکارهای دیگر بود که سوال است چرا استان فارس در این طرح نبوده است؛ در خط اول انتقال ۳ شرکت معدنی منابع را تامین کردند و سهم گرفتند، دولت پولی برای ای انتقال هزینه نکرده است.

عزیزی با بیان اینکه خط دوم انتقال آب را نیز استان اصفهان برده چراکه واحدهای صنعتی این استان پای کار آمدند و منابع لازم را تامین کردند، عنوان کرد: برای استان فارس ۳۰۰ میلیون مترمکعب تخصیص آب را گرفتیم اما باید بخش خصوصی و صنعتگران پای کار بیایند که تاکنون استقبال نکردند. فرهنگ مشارکت و سرمایه‌گذاری در این زمینه در استان پایین است.

روحانی: هیچ مشکل جدی در تامین کالاهای اساسی نداریم/ کالاهای بسیاری در گمرکات انبار شده استنابه‌سامانی و کمبود کالا به شکر و قند رسید / بازار به حال خود رها شده استمشکل کمبود کالا و صف‌های طولانی در کرمان به سیمان رسیدکمبود کالای اساسی ماه رمضان در استان البرز نداریم؛ پیگیر علل افزایش قیمت حبوبات هستیم
نماینده مردم شیراز و زرقان با تاکید بر اینکه دولت یک ریال در این زمینه هزینه نکرده است، گفت: صندوق توسعه قول داده اگر بخش خصوصی پای کار بیاید هر چقدر سهم استان فارس بشود صندوق پرداخت می‌کند اما بخش خصوصی هم پای کار بیاید تضمین خرید می‌خواهد.

وی خاطرنشان کرد: تصور اینکه نماینده‌های استان‌های دیگر برای انتقال آب کار کردند و اینجا کاری نکردند اشتباه است، در حال حاضر به دنبال این هستیم که شرکتی راه‌اندازی شود و خط بعدی انتقال را انجام دهند تا مشکل آب استان تا حدودی برطرف شود.

عزیزی با بیان اینکه سدهای نیمه تمام استان هم باید تمام شود تا بتوانیم‌ منابع آب استان را به صورت درست استفاده کنیم، تصریح کرد: صنعتگران فارس اکنون از آب شرب به جای آب‌های سرزمینی استفاده می‌کنند و این مطالبه‌گری است که رسانه باید انجام دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره قرارداد مطرح شده درباره کشور ایران و چین نیز توضیحاتی را ارائه داد و گفت: این موضوع را ۵ ماه پیش در کمیسیون امنیت از وزیر خارجه سوال کردیم، آنها گفتند که در حال تنظیم سند همکاری هستیم. دولت می‌گوید این یک سند همکاری است و در این مراحل دولت‌ها این اختیار را دارند که یادداشت‌ها و صحبت‌های اولیه را داشته باشند. این سند از جنس ارتباط است و از جنس قرارداد نیست.

عزیزی با بیان اینکه سند ارتباط و همکاری برای هر کشور یک فرصت است، بیان کرد: دولت‌ها نباید مردم خود را از این فرصت‌ها محروم کنند باید تلاش کنیم که منجر به شکوفایی اقتصادی شود.

عضو کمیسیون امنیت مجلس تصریح کرد: دنیا طیف وسیعی از همکاری را می‌طلبد و نباید کعبه آمالمان غرب و امریکا باشد، چرا چنین است؟
آن هم اروپا و امریکا که اینگونه با ما برخورد کردند؛ ظرفیت‌های شرق را نباید نادیده بگیریم.

وی عنوان کرد: کسانی که قضاوت‌های یک طرفه می‌کنند باید خودشان توضیح دهند که مردم چه بهره‌ای از غرب که یکی از مصادیقش برجام بود بردند؟ کسانی که یک بعدی و فقط به دنبال تخریب و نگران‌کردن جامعه هستند باید بگویند که غرب تاکنون چه کرده است؟

استان فارس در مسیر پیشرفت

وی درباره وضعیت استان فارس و عملکرد نماینده‌ها نیز بیان کرد: مجمع نمایندگان با ۵ اولویتی که اشاره کردم کارهای زیرساختی استان را انجام می‌دهند. اتفاقات خوبی در حوزه ریلی در حال رخ دادن است. در موضوع خط پلی اتیلن و خط انتقال فراورده توافقات خوبی با وزارت نفت کردیم.
درباره بزرگراه‌ها توافق‌های خوبی شده است.

نماینده مردم شیراز درباره حوزه بهداشت و درمان و راه نیز عنوان کرد:برای بیمارستان دوم تامین اجتماعی اقدامات خوبی شده و بیمارستان دوم شیراز در میانرود هم کلنگ‌زنی شده است. در زمینه راه نیز پروژه‌های شیراز _ بوشهر و شیراز _ گلگهر موانعش در حال برطرف شدن است.

عزیزی با بیان اینکه باید تلاش کنیم که شعار سال به درستی محقق شود، تصریح کرد: سیستم بانکی باید کمک کند نیروی انسانی و وزارتخانه‌های بالادستی باید کار کنند. با اقداماتی که در طول یک سال گذشته از سوی مجلس انجام شده افق خوبی را شاهد خواهیم بود.

تکیه دولت به خارج از کشور گره اصلی مشکلات کمبود کالا

وی درباره وضعیت معیشتی مردم و تنگناهای ایجاد شده گفت: مجلس چندین بار از وزرای مربوطه سوال پرسیده است اما بزرگترین مشکل برای تامین کالاها و نهاده‌های دامی این است که دولت تکیه را به خارج از کشور داده است. ما در مجلس در بودجه گفتیم که چرا ارز ۴۲۰۰ را در اختیار واردکننده‌ای قرار دهیم که زیاده‌خواه و دنبال رانتخواری و ویژه خواری است.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه با ارز ترجیحی مرغ باید کیلویی ۸ تومان باشد نه ۲۸ هزار تومان افزود: در بودجه ارز ترجیحی حذف شده تا به تولیدکننده داده شود تا نهاده‌ها در داخل کشور تامین شود. نهاده‌های اصلی و تامین نهاده‌ها باید از مسیر تولید داخلی مورد پشتیبانی قرار گیرد اما اینقدر غوغا به پا کردند تا مجلس برای ۶ ماه دوباره تامین نهاده‌ها را به دولت واگذار کند.

عزیزی با اشاره به وضعیت موجود بازار و کمبودهایی که هر زمان درباره یک کالا رخ می‌دهد، بیان کرد: این بی‌عملی، بی‌نظمی و بی‌برنامگی دولت است، اگر دولت از وادادگی خارج می‌شد و کعبه آمالش بیرون از کشور نبود نباید مشکل مرغ و تخم مرغ داشته باشیم.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس راه برون رفت از این مشکلات را تکیه به توانمندی داخلی و حذف رانت دانست و تصریح کرد: بسیاری از واردکنندگان ارز را گرفتند اما وارد نکردند راهش این است دستگاه قضایی وارد شود و ما معتقدیم که دولتی باید مومن و متعهد و متخصص و مردمی اهل کار و تلاش به سرکار بیاید و مشکلات برطرف شود.

سرانجام طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم مطهر احمدی

وی در پاسخ به سوالی درباره سرانجام طرح توسعه ۵۷ هکتاری حرم مطهر احمدی نیز گفت: تصمیماتی گرفته شده و چندین سفر کارشناسان آمدند و چندین جلسه با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شده تا پروژه بین‌الحرمین به صورت واقعی انجام شود.

عزیزی افزود: کار در مراحل اجرایی قرار گرفته باید در این بحث چند دستگاه اجرایی خوب همکاری کنند که یکی میراث فرهنگی است و امیدواریم سال پیش رو یک فرصت خوبی را برای این پروژه و بازگشایی اطراف حرم داشته باشد و منابع و صندوق‌هایی هم در نظر گرفته شده تا این برنامه به سرانجام برسد.

شفافیت هم برای دولت و هم برای مجلس

وی درباره مسئله شفافیت آرا و عملکرد مجلس درباره آن نیز عنوان کرد: شفافیت آرا در مجلس ۳ رای کم آورد اما به منزله خارج شدن از دستور کار نیست و می‌تواند دوباره در دستور کار قرار گیرد به شکلی که ایرادات و مشکلات قبلی را نداشته باشد.

نماینده مردم شیراز و زرقان شفافیت باید در ابعاد دیگر هم به عنوان نسخه شفابخش و جلوگیری از رانت خواری‌ها در نظر گرفته شود، تصریح کرد: باید مذاکرات دولت هم در کنار مذاکرات مجلس در معرض عموم قرار گیرد، باید عمیق‌تر به شفافیت نگاه شود.

عضو کمیسیون امنیت مجلس با بیان اینکه تصمیماتی که برخی مواقع دولت در پستوها می‌گیرد بسیار مهم‌تر است، تصریح کرد: شفافیت هم باید در ابعاد دیگر هم به عنوان نسخه شفابخش مورد توجه باشد.

مسئولان شهرداری شیراز اولویت‌ها را فراموش کردند

نماینده مردم شیراز و زرقان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت نقاط مختلف شیراز در اجرای و اولویت‌دهی پروژه‌ها عنوان کرد: مسئولان شهرداری اولویت‌ها را فراموش کردند و کارهای غیر اولویت‌دار را مرکز قرار داده‌اند. مگر آنها که در شرق و جنوب شیراز سکونت دارند، انسان نیستند که شهرداری شعار انسان محوری را برای پروژه‌های غیرمهم سر می‌دهد.

وی با بیان اینکه بی‌عملی بلیه‌ای است که دچار مدیران شهری و دولتی ما شده است، گفت: ما هم به این اولویت‌بندی مدیران شهری نقد داریم چراکه اقدامات انجام شده اولویت‌های مردم نیست و از دستگاه‌های مسئول و حاکمیتی و نظارتی می‌خواهم که به این امر رسیدگی کنند.

عزیزی با بیان اینکه شیراز سزاوار این اقدامات سطحی و روگذر نبوده و نیست، بیان کرد: برخی از طرح‌ها مثل مسیر عبور دوچرخه که خیابان‌ها را کوچک‌تر کرده هیچ مشکلی از ترافیک و آلودگی هوا حل نکرده و مردم شیراز از طرح‌های بدون بازده و ثمر خیری ندیدند و مسئولان هم از این طرح‌ها دست بردارند.

انتهای پیام/۴۲۴/ ع

R7533/P1494/S6,61/CT11

کمیته ساماندهی بازار مرغ و تخم‌مرغ تشکیل شد
کمیته ساماندهی بازار مرغ و تخم‌مرغ تشکیل شد

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید