اخبار فوری شیراز

برداشت گندم از کشتزارهای فارس آغاز شد

164523171 شیراز
68بازدید

حسین پژمان روز پنجشنبه بیان کرد: از مقادیر مذکور ۲۶۹ هزار هکتار با تولید یک میلیون و ۲۱۰ هزار تن به کشت آبی و ۱۲۰ هزار هکتار با تولید ۹۶ هزار تن به کشت دیم گندم در استان فارس اختصاص دارد.

این مقام مسئول اظهار کرد: به دلیل بروز خشکسالی و کاهش شدید بارش های سال گذشته حداقل ۱۵ درصد کاهش تولید نسبت به سال گذشته خواهیم داشت و میزان گندم تحویلی در قالب خرید تضمینی حدود ۸۵۰ هزار تن برآورد می شود.

وی ابراز کرد: استان فارس با ۳۵۰۰ دستگاه کمباین بزرگترین ناوگان برداشت غلات کشور را دارا است و علاوه بر برداشت محصول گندم این استان عملیات برداشت غلات سراسر کشور نیز توسط آنها صورت می گیرد به نحوی که کار برداشت حداقل ۲۵ درصد از مزارع نوار جنوبی و غربی کشور توسط این ناوگان انجام می پذیرد.

پژمان اضافه کرد: زمان برداشت گندم در استان فارس به طور معمول از اواسط فروردین ماه آغاز و تا اواخر مرداد ماه به طول می انجامد اما در سال جاری به دلیل کاهش بارش ها و خشکی هوا، کار برداشت از چهارم فروردین ماه در بخش اشکنان شهرستان لامرد شروع شده است.

وی مهم ترین چالش های کاشت و داشت گندم در سال زراعی جاری را گران بودن نهاده ها و عدم استفاده مطلوب کشاورزان از کودهای پایه فسفاته و پتاسه دانست و افزود: کاهش و پراکنش نامناسب بارندگی ها، عدم یکنواختی محصول تولیدی در نوار جنوبی استان و افزایش حمله آفت سن گندم از دیگر چالش ها بوده است.

به گفته وی؛ در سال زراعی جاری اقدامات متعددی از جمله رهاسازی ۳۳۶ میلیون متر مکعب آب از سد درود زن جهت آبیاری مزارع شهرستان های زرقان، خرامه و مرودشت، تامین و توزیع ۵۰ هزار تن بذر گندم اصلاح شده، تامین و توزیع ۲۱۰ هزار تن کود شیمیایی به ویژه کود اوره و برقراری کشاورز کارت و پرداخت حدود ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید نهاده ها به منظور تسهیل تولید صورت گرفته است.

او به تامین و پرداخت ۲۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید ۳۵۰۰ دستگاه تراکتور، کمباین و دنباله بندها و تامین تسهیلات سرمایه در گردش برای تامین نقدینگی کشاورزان و فراهم کردن انواع سموم آفت کش به جهت مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز نیز اشاره کرد که نقش مهمی در تحقق اهداف برنامه ملی تولید گندم در استان خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرد: قیمت خرید گندم در سال جاری توسط شورای قیمت گذاری به مبلغ چهار هزار تومان به ازای هر کیلوگرم محصول تعیین شده است و عملیات خرید در ۱۳۶ مرکز خرید استان انجام می شود.

وی بیان کرد: کمیته برداشت استان فارس در تمام مراحل برداشت با حضور کارشناسان فنی سازمان جهاد کشاورزی بر عملیات برداشت در مدت حدود ۶ ماه نظارت خواهند داشت.

منبع خبر

پاسخ دهید