اخبار فوری شیراز

آلودگی هوا در شیراز به مرز ناسالم رسید

1399122315165751722409754 شیراز
52بازدید

آلودگی هوا در شیراز به مرز ناسالم رسید

  • ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ – ۱۲:۲۳
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

آلودگی هوا در شیراز به مرز ناسالم رسید

گروه استان‌ها -محیط زیست استان فارس اعلام کرد که شاخص کیفی هوای شهر شیراز عدد ۱۲۱ یعنی وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، هوای کلانشهر شیراز برخلاف دیگر سال‌ها که در روزهای بهار صاف و یکدست بود امسال مدتی است که غبارآلود و خاکی شده و تنفس را برای گروه‌های حساس مشکل کرده است.

هوای شیراز از تندبادی که هفته آخر سال گذشته روی داد، چند روزی را در وضعیت ناسالم بود با آغاز بهار هوا رفته رفته صاف‌تر شد اما خبری از باران‌های بهاری نبود تا اینکه دوباره وضعیت هوا به سمت شاخص‌های ناسالم رفته است.

امروز صبح نیز محیط زیست استان فارس اعلام کرد که شاخص کیفی هوای شهر شیراز عدد ۱۲۱ یعنی وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد. بر این اساس همچنین شاخص کیفیت هوای کلانشهر شیراز در ۲۴ ساعت گذشته عدد ۱۱۲ و وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است.

سازمان هواشناسی استان فارس نیز برای روز یکشنبه وزش باد شدید و گرد و خاک در نواحی جنوبی به ویژه جنوب شرقی استان پیش‌بینی کرده است.

آخرین جزئیات نحوه اجرای "طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا" از ۱۴ فروردینآلودگی هوای اراک، ساوه و شازند برای سومین روز متوالی ادامه دارد

بررسی نقشه‌های هواشناسی برای امروز شنبه وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک برای نواحی شمالی و مرکزی و همچنین افزایش ابر و احتمال بارش خفیف و پراکنده در برخی نقاط شمالی و مرکزی استان وجود دارد. از امشب کاهش دما در سطح استان به ویژه نواحی شمالی و مرکزی داریم.

براساس استانداردهای محیط زیست شاخص کیفی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسیدکربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه‌ کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوا چقدر تمیز یا آلوده است. محدوده این شاخص بین ۰ تا ۵۰۰ متغیر است. هر چه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است.

شاخص ۱۰۰ عمدتا نشان‌دهنده‌ مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استانداردهای ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر ۱۰۰ معمولا قابل قبول فرض می‌شوند اما با عبور شاخص از ۱۰۰، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به تدریج برای همه ناسالم می‌شود.

انتهای پیام/۴۲۴/ ع

R7533/P1494/S6,61/CT1

آلودگی هوای اراک، ساوه و شازند برای سومین روز متوالی ادامه دارد
آلودگی هوای اراک، ساوه و شازند برای سومین روز متوالی ادامه دارد

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید