اخبار فوری شیراز

اعلام حالت فوق قرمز در ۲ منطقه استان فارس در پی جولان کرونای انگلیسی

89بازدید

قرمز شیراز

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: ۵۰ مورد ابتلای جدید مردم به کرونای جهش یافته انگلیسی ظرف ۴۸ ساعت و در روز‌های یازدهم و دوازدهم فروردین ۱۴۰۰ گزارش شده است.
به گزارش اول فارس ، وحید یگانه با بیان اینکه این روند پرشتاب و وضعیت بغرنج همچنان در بسیاری از مناطق و روستا‌های لارستان حاکم است، گفت: شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در شهرستان‌های لارستان، خنج و اوز روز گذشته ۱۱۶ نفر گزارش شد که بیش از ۳۰ نفر از مبتلایان در بیمارستان‌های مرجع کرونایی بستری هستند.

او بیان کرد: چهارم فروردین ۱۴۰۰ شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی سه مورد بود که ظرف کمتر از ۹روز با جهشی خیره کننده تعداد افراد مبتلا به این ویروس جهش یافته به بالای ۵۰ نفر افزایش یافته است.

یگانه گفت: دورهمی‌ها و تجمعات گروهی به ویژه برگزاری آیین‌های عروسی دلیل اصلی در افزایش خیرکننده و خیزش موج چهارم کرونایی در مناطق جنوب فارس به ویژه شهرستان لارستان است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان بیان کرد: با توجه به تائید موارد قطعی کرونای جهش یافته در افراد بومی منطقه، اثبات انتقال محلی، سرعت پیشرفت و درگیری در جمعیت‌های مورد تماس و مشابه بودن علائم در مناطق مختلف شهرستان به شکل بالینی متفاوت، می‌توان با قاطعیت اعلام کرد که موج چهارم کرونا به طور جدی و با غالب بودن ویروس جهش یافته انگلیسی در سطح منطقه در حال خیزش و جولان دادن است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: بر اساس بررسی‌ها و نتایج قطعی آزمایش‌ها هم اینک تعداد مبتلایان به کرونابه ویژه از نوع جهش یافته انگلیسی در بخشی‌هایی از شهرستان لارستان با افزایش ۱۰۰ درصدی مواجه و موارد بستری نیز رشد چشمگیر و نگران کننده‌ای یافته است.

او بیان کرد: بیماری کووید ۱۹ در شهر‌های جویم، بنارویه و بلغان لارستان به سرعت در حال انتشار است و شرایط در جویم و بلغان فوق قرمز و بسیار شکننده گزارش شده است.

یگانه افزود: همچنین وضعیت شهر بیرم لارستان نیز طبق پیش بینی به رنگ قرمز تغییر وضعیت داده و شرایط در این منطقه رو به وخیم‌تر شدن پیش می‌رود.

او با اشاره به آغاز فصل گرما و وجود کولر‌های گازی و اسپلیت در منازل، افزود: با توجه به تجربه تابستان گذشته و وضعیت کنونی گسترش بیماری، در صورت عدم تهویه مناسب، عدم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، با وضعیتی وخیم‌تر و بحرانی‌تر از موج‌های قبلی در منطقه مواجه می‌شویم.

یگانه با بیان اینکه شتاب و وضعیت بحران کرونایی از روستا‌ها و بخش‌های تابعه شهرستان لارستان هم اینک به متن و خود شهر لار تعمیم یافته و در حال گسترش روزافزون است، گفت: ازدحام و شلوغی جمعیت این روز‌ها در شهر و بازار در شهر‌های قدیم و جدید لار به شدت افزایش یافته است.

این مسئول اضافه کرد: میزان استفاده از ماسک از سوی شهروندان و حتی خود بازاریان و کسبه نیز تا حد قابل ملاحظه‌ای کاهش محسوس داشته و همین امر بر موج نگرانی‌ها و وخیم شدن اوضاع در روز‌ها و هفته‌های آینده افزوده است.

او گفت: با توجه به هماهنگی که دانشکده علوم پزشکی لارستان با ستاد مدیریت کرونا و فرمانداری انجام داده و اگر چه قائل به برخورد‌های تحکمی یا اعمال محدودیت‌ها و تحمیل فشار بر مردم نیستیم و این حربه آخر برای مقابله است، اما به دلیل مسئولیتی که در قبال سلامتی مردم داریم ناچار هستیم در صورت عدم همراهی مردم، اصناف و بازاریان از هفته جدید شدیدترین محدودیت‌ها را در این زمینه اعمال کنیم.

جدید شیراز

یگانه گفت: با بررسی‌های انجام شده و دلایل اصلی در افزایش میزان مبتلایان همواره رابطه معناداری بین تغییر رفتار مردم با این موضوع وجود داشته و هر گاه شرایط برای عادی انگاری‌ها و جدی نگرفتن خطر این ویروس فراهم شده اوج گیری آن و شمار مبتلایان نیز به همان میزان افزایش یافته است.

لارستان به مرکزیت لار در جنوب استان فارس و فاصله مرکز این شهرستان با شیراز حدود ۳۸۰ کیلومتر است.

منبع خبر

پاسخ دهید