اخبار فوری شیراز

برداشت بیش از ۱.۳ میلیون تن گندم در سال ۱۴۰۰ پیش بینی می‌شود/ آمادگی شبکه تعاون روستایی استان فارس برای خرید خوشه های طلایی از کشاورزان

1399050209064474220817304 شیراز
80بازدید

برداشت بیش از ۱.۳ میلیون تن گندم در سال ۱۴۰۰ پیش بینی می‌شود/ آمادگی شبکه تعاون روستایی استان فارس برای خرید خوشه های طلایی از کشاورزان

  • ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ – ۱۵:۱۰
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

برداشت بیش از 1.3 میلیون تن گندم در سال 1400 پیش بینی می‌شود/ آمادگی شبکه تعاون روستایی استان فارس برای خرید خوشه های طلایی از کشاورزان

گروه استان‌ها- مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس از آمادگی کامل شبکه تعاون روستایی برای خرید تضمینی گندم و کلزا در این استان خبر داد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، زمان برداشت گندم در استان فارس به طور معمول از اواسط فروردین ماه آغاز می‌شود و تا اواخر مرداد ماه به طول می‌انجامد اما در سال جاری به دلیل کاهش بارش‌ها و خشکی هوا، کار برداشت از چهارم فروردین‌ماه در بخش اشکنان شهرستان لامرد شروع شده است.

براساس پیش‌بینی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس امسال یک میلیون و ۳۰۶ هزار تن گندم از ۳۸۹ هزار هکتار از اراضی گندم آبی و دیم فارس برداشت می‌شود به عبارت دیگر پیش‌بینی می‌شود که از ۲۶۹ هزار هکتار اراضی گندم آبی فارس یک میلیون و ۲۱۰ هزار تن و ۱۲۰ هزار هکتار اراضی دیم ۹۶ هزار تن گندم برداشت شود.

حسین پژمان افزوده است: به دلیل بروز خشکسالی و کاهش شدید بارش‌ها حداقل ۱۵ درصد کاهش تولید نسبت به سال گذشته داریم.

قیمت خرید گندم در سال جاری توسط شورای قیمت‌گذاری چهار هزار تومان به ازای هر کیلوگرم محصول تعیین شده است که به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس عملیات خرید تضمینی در ۱۳۶ مرکز خرید استان انجام می‌شود.

دستورالعمل خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی سال ۱۴۰۰ ابلاغ شدکاهش بارش باران به بیش از ۴۰ درصد مزارع گندم استان بوشهر خسارت وارد کردتشکیل جلسه شورای قیمت گذاری محصولات اساسی برای گندم/ قیمت پیشنهادی ۶ هزار تومان

آمادگی کامل شبکه تعاون روستایی برای خرید تضمینی گندم و کلزا

مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس نیز در بازدید از مراکز خرید شهرستان لامرد و مهر از آمادگی کامل فارس برای خرید تضمینی گندم و کلزا خبر داد و اظهار داشت: ۱۱۰مرکز خرید شبکه تعاون روستایی استان فارس با نظارت کامل، آماده خرید از کشاورزان است.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس عنوان کرد: جلسات آمادگی خرید محصول تضمینی گندم و کلزای توافقی برگزار شده و هماهنگی‌های لازم شهرستانی و استانی در خصوص خرید این محصولات به عمل آمده است.

رحیمی تصریح کرد: با توجه به اینکه برداشت گندم از شهرستان‌های جنوبی آغاز می‌شود کشاورزان جنوب فارس می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراکز خرید مراجعه و گندم مازاد مصرف و کلزا خود را تحویل این مراکز بدهند.

خرید تضمینی ۳۰۰ تن گندم از کشاورزان لامرد

سرپرست اداره غله و بازرگانی فارس نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه از روز ۷ فرودین‌ماه خرید تضمینی گندم از کشاورزان جنوب فارس آغاز شده است، اظهار داشت: تاکنون ۳۰۰ تن گندم در لامرد خریداری و به کارخانه نصر لامرد تحویل داده شده است.

منصور جباری با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم معمولی ۴ هزار تومان و گندم دوروم ۴۲۰۰ تومان است، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۷۰۰ هزار تن گندم در استان فارس خریداری شود که به دلیل کاهش بارندگی با کاهش شدید نسبت به سال قبل روبه‌رو است.

وی عنوان کرد: تاکنون برای کلزا خریدی صورت نگرفته چون بخش خصوصی با تعدادی از کشاورزان در منطقه مهر و لامرد قرارداد دارد ولی در عین حال مراکز خرید ما هم آمادگی کامل دارند که هر کیلو کلزا را به نرخ ۱۱ هزار تومان از کشاورزان خریداری کنند.

استان فارس با ۳۵۰۰ دستگاه کمباین بزرگترین ناوگان برداشت غلات کشور را دارد و علاوه بر برداشت محصول گندم فارس، عملیات برداشت غلات سراسر کشور را انجام می‌دهد به نحوی که کار برداشت حداقل ۲۵ درصد از مزارع نوار جنوبی و غربی کشور توسط این ناوگان انجام می‌شود.

گزارش از ثریا ستاری

انتهای پیام/۴۲۲/ ع

R7533/P1494/S6,61/CT7

قیمت پایین احتمال ورود دلالان و خروج گندم با کیفیت از استان کرمان را تقویت می‌کند
قیمت پایین احتمال ورود دلالان و خروج گندم با کیفیت از استان کرمان را تقویت می‌کند

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید