اخبار فوری شیراز

بروز کرونای انگلیسی به شکل خوشه‌ای و خانوادگی

61895089 شیراز
19بازدید

دکتر عبدالرسول همتی بعد از ظهر پنج‌شنبه ١٩ فروردین در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در فارس با اشاره به حاکمیت وضعیت قرمز در اکثر نقاط فارس، ابراز امیدواری کرد که با تدبیر مسئولان استان از این موج عبور کنیم.

او با بیان اینکه وضع فعلی فارس نگران کننده است و این موج تفاوت‌های خاصی با سایر موج‌ها دارد، به تشریح آمارهای ابتلا، بستری و فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا از ابتدای شیوع بیماری تاکنون در فارس پرداخت.

افزایش بی سابقه شمار مبتلایان در فارس

به گفته همتی از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون ۲۰۷ هزار و ۴۴٨ فرد در فارس به این بیماری مبتلا شده، ۸۰۰ هزار تست انجام شده و سه هزار و ۴۶١ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.

او با بیان اینکه هم‌اینک ١۶۵۴ بیمار در بیمارستان‌های مرجع کرونا در فارس تحت بستری هستند، گفت: ٢١٧ نفر از این تعداد به دلیل وخامت جسمی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تصریح بر این نکته که باید منتظر آمار بالا رفتن فوتی‌ها در روزهای آینده باشیم، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۵۹ نفر در استان فارس بستری شده‌اند که این میزان بستری در یک روز یک رکورد طی این مدت محسوب می‌شود.

همتی با بیان اینکه دامنه موج‌های قبلی حدود ٢ ماه بوده بوده است، افزود: آمارها نشان می‌دهد که موج چهارم از ۴ و ۵ فروردین شروع شده و تا ۴ و ۵ خرداد ادامه دارد و تقریبا در ۴ و ۵ اردیبهشت باید شاهد بیشترین بیمار باشیم اما اکنون هم وضعیت خوبی نداریم.

او ادامه داد: اگرچه ٢٣٠٠ تخت در موج‌های قبلی آماده شده بود اما در موج چهارم که به نیمه موج هم نرسیده‌ایم حدود ٧٠٠ تخت پر شده است.

کرونای انگلیسی پایه موج چهارم کووید-۱۹ است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با بیان اینکه از ٩٠ درصد از افراد مبتلا در فارس طی روزهای اخیر به ویروس جهش یافته یا انگلیسی مبتلا شده‌اند، گفت: عملا کرونای انگلیسی سوار بر موج چهارم شده است.

همتی تصریح کرد: کرونای انگلیسی قابلیت سرایت بسیار شدید و سریع تری دارد و سیر بالینی بیماران موجب شده تا بیمار را راهی بیمارستان‌ها و خدمات ویژه درمانی کند.

او گفت: نامه‌ای به استاندار فارس ارسال کرده‌ایم درخواست تعطیلی کامل دو هفته‌ای شهرهای قرمز داشته‌ایم تا همه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خدماتی تعطیل شوند.

انتهای پیام

پاسخ دهید