اخبار فوری شیراز

خسارت سرمای بهاری به کشاورزی استان فارس؛ ۳۰ تا ۶۰ درصد باغات پسته سروستان آسیب دید

1398051521295659218050954 شیراز
21بازدید

خسارت سرمای بهاری به کشاورزی استان فارس؛ ۳۰ تا ۶۰ درصد باغات پسته سروستان آسیب دید

  • ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ – ۱۲:۲۰
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

خسارت سرمای بهاری به کشاورزی استان فارس؛ 30 تا 60 درصد باغات پسته سروستان آسیب دید

گروه استان‌ها ـ کاهش دما و برودت هوا سبب شده که ۳۰ تا ۶۰ درصد باغات شهرستان سروستان دچار سرمازدگی و خسارت به باغداران شود.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، اقتصاد استان فارس بر پایه کشاورزی است اما خشکسالی‌های سال‌های اخیر سبب شکنندگی اقتصاد استان شده به همین دلیل مسئولان استانی و کارشناسان اقتصادی ترویج کشت‌های جایگزین را مطرح کردند و بر ترویج آن نیز همت دارند.

معرفی و ترویج محصولات کم آب بر و مقاوم از جمله راهکارهایی است که در استان از سال‌ها پیش در نظر گرفته شده است. پسته یکی از آن محصولات است که در برخی از شهرستان‌های استان کشت می‌شود و تاکنون رزآوری خوبی نیز برای استان داشته است.

براساس اطلاعات موجود ۳۲ هزار هکتار از باغ‌های استان فارس به درخت پسته اختصاص دارد که فقط ۱۲ هزار هکتار از این باغ‌ها مثمر هستند. شهرستان‌های نی‌ریز، بختگان، سروستان، خرامه و شیراز بیشترین پسته استان فارس را برداشت می‌کنند و باغ‌های شهرستان‌های مرودشت به زودی به ثمر خواهند نشست.

احمد آقایی، کله قوچی و اوحدی بیشترین ارقام پسته کاشته شده در فارس است و استان فارس از نظر سطح زیرکشت و تولید پسته، رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده است. جهاد کشاورزی استان فارس اعلام کرده که با مثمر شدن همه باغ‌های پسته استان، به زودی جز سه استان نخست در تولید این محصول قرار خواهیم گرفت.

برداشت پسته در استان فارس از مرداد در فارس آغاز می‌شود و تا اواخر مهر به پایان می‌رسد اما تاثیری که هوای بهار بر باغات پسته دارد انکارنشدنی است. سرمای ناگهانی و بارش باران یا تگرگ گاه منجر به خسارت به این محصول و دیگر محصولات کشاورزی می‌شود.

شهرستان سروستان یکی از مراکز مهم تولید پسته در استان است که بالغ بر ۷ هزار هکتار باغ پسته دارد و پسته آن به کشورهای اروپایی و آسیای شرقی صادر می‌شود. محسن پورزارعی، فرماندار سروستان در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: شهرستان سروستان بین گنبدهای نمکی قرار گرفته و به همین دلیل منطقه کم آبی است.

از آنجا که پسته درخت کم آبی است و هر ۵۰ روز نیاز به آب دارد از محصولاتی است که در این شهرستان با استقبال روبه‌رو شده است. به گفته وی ۷ هزار هکتار باغات پسته در شهرستان سروستان وجود دارد که سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ هکتار نیز به آن اضافه می‌شود.

سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری در راه است؛ مردم جلوگیری کنند‌هشدار هواشناسی قزوین/سرمازدگی ۲ روز آینده محصولات کشاورزی و دام‌ها را تهدید می‌کند۲۲۴ میلیارد تومان خسارت به کشاورزان استان اصفهان با سرمازدگی وارد شد

فرماندار سروستان معتقد است که ارزآوری و صادرات این محصول به کشورهای اروپایی و آسیای شرقی سبب شده که پیگیری برای راه‌اندازی مرکز تحقیقات پسته در این شهرستان انجام شود که مکاتبات و بستر کار آماده شده است.

به گفته پورزارعی پسته سروستان به لحاظ ارزش غذایی کیفیت بیشتری نسبت به پسته رفسنجان کرمان دارد و به همین دلیل بسیاری از کشورهای اروپایی از هم اکنون پسته این شهرستان را پیش خرید کرده‌اند.

اما با این حال در روزهای اخیر کاهش دما و برودت خسارتی به باغات پسته این شهرستان وارد کرده که به گفته وی سبب شده که ۳۰ تا ۶۰ درصد باغات این منطقه دچار سرمازدگی و خسارت به باغداران شود.

فرماندار شهرستان سروستان می‌گوید: جهاد کشاورزی و هواشناسی از روزهای قبل در گروه‌های مختلف نسبت به برودت هوا به کشاورزان هشدار داده بودند و رویدادهای طبیعی و برودت را هم نمی‌توان مانع شد.

وی معتقد است تنها کاری که می‌توان برای کاهش خسارت انجام داد این است که کشاورزان باغات خود را بیمه کنند و شرکت‌هایی در شهرستان مستقر هستند که باغداران می‌توانند باغات خود را از یک هکتار به بالا بیمه کنند اما متاسفانه استقبال چندانی از سوی باغداران صورت نگرفته است.

پورزارعی از اعلام خسارت به مدیریت بحران استان خبر می‌دهد و در پاسخ به سوالی درباره برآورد مالی آن می‌گوید: با توجه به اینکه بررسی‌ها هنوز در حال انجام است هنوز برآورد مالی نشده اما خسارت میلیاردی است.

براساس این گزارش صادرات محصول پسته شهرستان سروستان در سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان ارزآوری برای استان فارس داشته است.

انتهای پیام/۴۲۴/ش

R7533/P/S6,61/CT7

سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری در راه است؛ مردم جلوگیری کنند‌
سرمازدگی باغات چهارمحال و بختیاری در راه است؛ مردم جلوگیری کنند‌

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید