اخبار فوری شیراز

وخامت حال۲۱۷ بیمار ، مرگ ۱۱ نفر و افزایش روزافزون بیماران کرونا در فارس

16بازدید

ایلامی 1 شیراز

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، از آمادگی بیمارستان های بخش خصوصی، خیریه و نهادها برای پذیرش بیماران کووید۱۹ خبر داد.

به گزارش اول فارس از شیراز، دکتر «اورنگ ایلامی» گفت: با توجه به شروع موج چهارم بیماری کووید۱۹ در استان فارس ، در طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۵۹ بیمار جدید در بیمارستان های استان فارس بستری شدند که با افزوده شدن این بیماران، تعداد موارد بستری در بیمارستان های استان در حال حاضر به هزار و ۶۵۴ بیمار رسیده است و از این تعداد، ۲۱۷ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ، ICU مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

او افزود: متاسفانه از چند روز گذشته موارد مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در فارس دو رقمی شده و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۱ هم استانی دیگر به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به سه رقمی شدن ورودی بیماران کووید۱۹ و چهار رقمی شدن موارد بستری در بیمارستان های استان اضافه کرد: تمام این آمارها نشان دهنده افزایش سریع و رو به افزایش کروناویروس در استان فارس است.

دکتر ایلامی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر ظرفیت تخت های بستری بیمارستان های مرجع کووید۱۹ فارس تکمیل شده و تخت های بیمارستان های دولتی غیرکرونا نیز به بستری بیماران مبتلا به کرونا اختصاص داده شده که این تخت ها نیز در روزهای گذشته پر شده اند؛ به همین دلیل در نشست هایی که با حضور روسای بیمارستان های خیریه، خصوصی و وابسته به نهادها و همچنین با سازمان نظام پزشکی داشتیم، مقرر شده تا از ظرفیت تخت های بستری در این بیمارستان ها نیز برای پذیرش و بستری بیماران کووید۱۹ استفاده شود.

او بیان کرد: در همین راستا بیمارستان های خیریه پیوند و کوثر، بیمارستان های مسلمین و شهید بهشتی وابسته به نهادها و سازمان ها و همچنین بیمارستان های خصوصی بعثت، مرکزی، دنا و اردیبهشت، مانند موج های پیشین کروناویروس با اختصاص قسمتی از ظرفیت خود برای خدمت رسانی به مردم استان و بیماران کووید۱۹ آمادگی دارند و بیماران می توانند برای دریافت خدمات درمانی مرتبط با کروناویروس به این بیمارستان ها مراجعه کنند.

معاون درمان دانشگاه همچنین از راه اندازی بیمارستان پشتیبان با ظرفیت ۶۰ تخت در مجموعه ورزشی شهید آیت الله دستغیب(ره) برای ارایه خدمت به بیماران مبتلا به کروناویروس خبر داد.

دکتر ایلامی در ادامه گفت: بیمارستان های قطب استان مانند بیمارستان های مرودشت، آباده، کازرون، داراب، نی ریز، فیروزآباد، لامرد، نورآباد ممسنی، استهبان، اقلید و سپیدان نیز به عنوان مراکز مرجع بیماران کووید۱۹، در خدمت مردم استان هستند.

او اضافه کرد: بر اساس آمارها و مطالعات انجام شده، بین ۵۰ تا ۹۰ درصد موارد شناسایی شده مبتلا به کووید۱۹ مربوط به نوع جهش یافته موسوم به کرونا انگلیسی است که سرایت پذیری و کُشندگی بیشتری دارد، بنابراین با توجه به اینکه حساسیت مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی کم شده است، توصیه می شود رعایت پروتکل های بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و شست و شوی مکرر دست ها با دقت بیشتری انجام شود تا در روزهای پیش رو از فصل بهار بتوانیم بیماری را کنترل کنیم و بهار بهتری داشته باشیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: از سوی ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه، پیشنهاد افزایش و تشدید محدودیت ها به ستاد استانی مدیریت کرونا ارایه شده است و امیدواریم با کمک سایر نهادها و سازمان ها و افزایش محدودیت ها بتوانیم موج جدید بیماری کووید۱۹ را کنترل کنیم و کمترین آسیب و مرگ و میر را در استان شاهد باشیم.

دکتر ایلامی گفت: ظرفیتی که در استان فارس برای بستری بیماران داریم حدود دو هزار و سیصد تخت است که در موج سوم کرونا استفاده شده و اکنون با شیوع موج چهارم نیز با همان ظرفیت در بخش های دولتی و خصوصی، آماده ارایه خدمات به بیماران کووید۱۹ هستیم و از سوی مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، برای افزایش تعداد تخت ها تلاش می شود.

منبع خبر

پاسخ دهید