اخبار فوری شیراز

صنایع استان فارس ٧٠ میلیون متر مکعب آب نیاز دارند

3734952 شیراز
63بازدید

به گزارش خبرنگار مهر، محمود رضایی بعد از ظهر شنبه در شورای انتقال آب خلیج فارس به استان فارس بیان کرد: با توجه به آخرین پایه‌های صورت گرفته در سطح استان فارس سدهای استان بالغ بر ۳ میلیارد متر مکعب آب را می‌توانند به پشت خود ذخیره کنند که از این میزان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب قابل استفاده بوده که بیشتر در حوزه شرب و صنعت استفاده می‌شود.

وی افزود: بر پایه این گزارش میزان مصرف آب استان طی یکسال بالغ بر ۳۵۰ میلیون مترمکعب است این در حالی است که تلاش‌هایی که در استان صورت گرفته موجب شده تا برای تأمین آب شرب شهرهای استان از منابع آبی پایدار اقدامات لازم صورت بگیرد.

رضایی با اشاره به اینکه آب صنعتی مورد نیاز صنایع فارس ٧٠ میلیون متر مکعب در سال است تصریح کرد: بر اساس اطلاعیه‌ای که اداره کل هواشناسی استان فارس منتشر کرده است معدل بارندگی در سطح استان فارس ۵۰ درصد کاهش یافته و با توجه به میزان مصرف آب در سطح استان فارس لاجرم مجبور به استفاده از آب دریا برای استان و تأمین آب مورد نیاز صنایع استان هستیم.

او ادامه داد: بخش خصوصی باید طلایه‌دار انتقال آب از خلیج فارس به استان باشد این در حالی است که دولت در این مسیر نیز حمایت‌های لازم را از فعالین بخش خصوصی انجام داده و بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته هزینه انتقال آب از خلیج فارس به ازای هر کیلومتر ۵٠ میلیارد تومان است.

معاون استاندار فارس پیشنهاد داد: یکی از روش‌هایی که می‌تواند میزان مصرف آب در سطح استان فارس و مدیریت کند ایجاد بانک آب بوده و در این راستا بهره‌برداران صنعتی آب نیز می‌توانند با حضور در بورس بانک آب نسبت به خرید آب در این فضای اقتصادی اقدام کنند.

کد خبر ۵۱۸۵۷۰۳مقاله اصلی

پاسخ دهید