اخبار فوری شیراز

نماینده مجلس :اکتشاف معدنی در منطقه بهرام گور اشتغال زایی دارد

c4c9ded31c66107cbbccc064c970fb26cf15c7d6435c42ea995899364ea747bedcfcfdc0cb0a071621d0133266c7a570 شیراز
17بازدید

به گزارش ایرنا فرهاد طهماسبی روز شنبه در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی در ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس گفت: دولت طی یک مجوز به شخص این اجازه را می دهد که در زمان و محدوده مشخص اکتشاف کند و اگر به ماده معدنی رسید، پروانه بهره برداری صادر می شود.

طهماسبی در خصوص مطالبات مردم روستای ده فاضل از امکانات معدنی شرق فارس گفت: طی بازدیدی که آبان ماه پارسال از روستای ده فاضل داشتم مطالبات مردم در مورد معدن را از مسئولان مربوطه پیگیری کردم که پاسخ مسوولان بر اجرای قانون تاکید دارد.

نماینده مردم نی ریز و استهبان و بختگان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: ما مرجع ابطال مجوز اکتشاف معدن نیستیم اما برای پیگیری مشکلات کنار مردم هستیم و اعتراض آنها را منتقل می کنیم اما خلاف قانون نمی توانیم عمل کنیم.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به رد شدن فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان هم اظهار داشت: رای من هم موافقت با فوریت طرح بود اما نمایندگانی که سابقه داشتند با استدلال مطرح کردند که این طرح در کمیسیون آیین نامه کارشناسی گردد و بعد در صحن رای گیری شود.

طهماسبی اضافه کرد: اصلاح طرح مربوط به مسائلی بود که ممکن است برای مردم دردسر ساز شود به عنوان مثال ، شفافیت در رای گیری انتخاب وزیران می‌تواند این مشکلات را ایجاد کند و گرنه شفافیت مالی خودمان را انجام می دهیم چون اگر شفافیت باشد تهمت و بحث کمتر است.

وی افزود:این آمادگی را دارم که حقوق و مزایا و همچنین آرای خودم را در اختیار عموم قرار دهم.

این نماینده مجلس در خصوص احیای دریاچه بختگان و تامین حقابه از سد درودزن هم گفت: سد درودزن آب شرب کلان شهر شیراز را تامین می کند و هر روز هم درخواست تامین آب افزایش می یابد بنا بر این تامین آب شرب اولویت نخست است.

او تاکید کرد: هرگاه مسئله دریاچه بختگان را مطرح کردیم نمایندگان دغدغه مند شیراز و مرودشت گفتند آب شُرب مردم مهمتر از دریاچه است، امیدواریم نزولات آسمانی زیاد باشد زیرا هر قدر تلاش کنم و هر قدر هم اعتبارات و بودجه دولتی باشد، پول و اعتبارات تبدیل به آب نمی شود.

طهماسبی افزود: در دریاچه ارومیه سرشاخه هایی از کشورهای مجاور و کوه های اطراف منحرف کردند و دولت هم اعتبارات ملی و کلانی را تامین کرد و دریاچه ارومیه تا حدودی احیا شد، امیدواریم دریاچه بختگان نیز چنین مسیری طی کند.

وی در مورد واگذاری پهنه بهرام گور برای اکتشاف بیان داشت: در زمان دولت دوم احمدی نژاد، مطابق با مسوولیتی که داشتم در شورای حفظ حقوق بیت المال و اراضی به عنوان رئیس دادگستری گزارشی تنظیم و مخاطرات زیست محیطی را گوشزد کردم که از واگذاری منطقه بهرام گور جلوگیری شد.

وی گفت: در دولت تدبیر و امید ، وزیر مربوطه و رئیس سازمان محیط زیست توافق نامه نوشتند و واگذار کردند که بنده در نی ریز نبودم و مسئولیتی هم نداشتم اما اخیرا در این مسئله ورود و پیگیری کردم که برآیند این اعتراض و پیگیری هم این شد که سنگ آهنی که باید از نی ریز به شهرستان دیگری می رفت را متوقف و کارخانجات فراوری را در نی ریز احداث کنند تا برای جوانان اشتغال زایی شود.

وی گفت : اکتشاف در منطقه بهرام گور اگر نقاط حساس محیط زیست رعایت بشود و در ایجاد شغل مانند گل گهر سیرجان ظاهر شود، آثار و برکات خوبی برای استان فارس و شهرستان نی ریز خواهد داشت.

منبع خبر

پاسخ دهید