اخبار فوری شیراز

نیاز ۱۶۰میلیون مترمکعبی استان فارس به آب؛ دبیرخانه‌ای نظام‌مند برای انتقال آب از خلیج فارس راه‌اندازی می‌شود

1399093010221476121850274 1 شیراز
56بازدید

نیاز ۱۶۰میلیون مترمکعبی استان فارس به آب؛ دبیرخانه‌ای نظام‌مند برای انتقال آب از خلیج فارس راه‌اندازی می‌شود

  • ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ – ۱۷:۵۶
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

نیاز 160 میلیون مترمکعبی استان فارس به آب؛ دبیرخانه‌ای نظام‌مند برای انتقال آب از خلیج فارس راه‌اندازی می‌شود

گروه استان‌ها ـ رئیس مجمع نمایندگان استان فارس گفت: برای اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان باید دبیرخانه‌ای نظام‌مند و اداری پایه‌گذاری کنیم تا مراحل اجرایی آن به تأخیر نیفتد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آب و بحران کمبود آن به‌عنوان یکی از موضوعات و چالش‌های اساسی در سطح دنیا مطرح است و استان فارس نیز از این امر مستثنی نیست چرا که این استان سال‌هاست که درگیر پدیده خشکسالی است و این موضوع همواره مشکلات بسیاری را برای مردم این استان به‌ویژه صنعتگران و کشاورزان ایجاد کرده است.

ایران دارای رتبه چهارم از بین ۴۵ کشوری است که در معرض خشکسالی شدید قرار دارد و کارشناسان امر بر این باورند خشکسالی واقعیت اقلیم ایران است، این پدیده به‌دلیل رشد نیاز‌های آبی کشور در بخش‌های مختلف در سال‌های آتی شدت خواهد یافت. بر اساس آمار موجود بالاترین سهم مصرف آب میان گروه‌های فعالیت صنعتی در بخش صنایع تولید مواد و محصولات شیمیایی است.

استقرار صنایع آب‌بر در شهرستان‌های استان فارس با توجه به بحران کمبود و تأمین آب و بدون در نظر گرفتن معیار‌های ضروری ایجاد برای راه‌اندازی این واحد‌ها موجب شده است نواحی صنعتی با مشکلاتی مواجه شوند، در همین راستا امروز نشست نمک‌زدایی و انتقال آب خلیج فارس به استان با حضور اعضای مجمع نمایندگان استان فارس و جمعی از سرمایه‌گذاران و صنعتگران برگزار شد و در این جلسه مسئولان در خصوص مشکلات تأمین آب به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در خصوص نامگذاری سال ۱۴۰۰ به تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: با همدلی و همراهی همه مسئولین مانع شعار این رویکرد در استان را به‌جدیت دنبال خواهیم کرد و مجمع نمایندگان استان فارس پشتیبان بخش خصوصی و صنعتگران است.

طرح انتقال آب از خلیج فارس زیر ذره‌بین نمایندگان فارس؛ واحدهای صنعتی پای کار بیایندمصوبه جدید در حوزه انتقال آب خلیج فارس/ صنایع مرزی خراسان رضوی بی‌بهره نماندندرئیس مجمع نمایندگان استان کرمان: وزارت نیرو انتقال آب شرب به کرمان را پیگیری نکردکدام‌ها شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران در پروژه انتقال آب عمان سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

وی با اعلام اینکه "تمامی ظرفیت‌ها و امکانات موجود را برای تحقق شعار سال و حمایت از تولید به کار خواهیم گرفت"، افزود: ایجاد ساختار و تشکیلات نخستین گام مهم برای این امر است که در دستور کار قرار خواهیم داد.

عزیزی بیان کرد: برای اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان باید دبیرخانه‌ای نظام‌مند و اداری پایه‌گذاری کنیم تا مراحل اجرایی آن به تأخیر نیفتد که مهمترین نیاز برای امروز و آینده است و ظرف ۱۵ روز آینده جلسه‌ای با واحد‌های صنعتی و مسئولان مربوطه برگزار خواهیم کرد تا از ظرفیت دولت هم بهره ببریم.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس گفت: در این زمینه باید یک حرکت اجرایی، عملیاتی و جهادی داشته باشیم و نقشه راه کلان استان در حوزه آب را در اختیار کمیته راهبردی قرار دهیم تا صنعتگران از اقدامات انجام‌شده بهره لازم را ببرند و در این زمینه ملاحظات زیست‌محیطی نیز در نظر گرفته خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه بزرگترین چالش استان، موضوع آب است و در آینده فارس با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد، اضافه کرد: در زمان حاضر حداقل ۱۶۰ میلیون مترمکعب آب نیاز استان است که ۳۰ میلیون مترمکعب از ظرفیت آب از چاه‌ها تأمین می‌شود که سزاوار نیست.

جعفر قادری دیگر نماینده مردم شیراز با بیان اینکه "محل‌های تأمین آب، در استان متنوع است و عملاً از ۷ منبع در استان می‌توانیم تأمین آب کنیم"، عنوان کرد: تجمع سرمایه فعالان بخش خصوصی در حوزه انتقال آب به استان فارس می‌تواند زمینه‌ساز توسعه هرچه سریع‌تر و دسترسی هرچه بهتر واحد‌های اقتصادی استان فارس به آب خلیج فارس شود.

یکی از سرمایه‌گذاران حاضر در جلسه با تصریح به اینکه متأسفانه صنعت صنایع پتروشیمی با همه‌ حمایت‌های مسئولان استانی اجرا و پیگیری نمی‌شود، گفت: اگر این طرح‌ها به بهره‌برداری و به جریان نرسند ما نخواهیم توانست در حوزه صنایع، زیرساخت‌ها و خطوط انتقال‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

وی عنوان کرد: شرکت‌های پتروشیمی که در واقع شامل شهرستان‌های فیروزآباد، جهرم، فسا، داراب و استهبان می‌شود اگر طبق برنامه می‌توانست اجرا شود و به بهره‌برداری رسیده بود ما می‌توانستیم یکی از‌ شرکت‌کنندگان و تأمین‌کننده‌های سرمایه و سهام این پروژه‌ها باشیم.

این سرمایه‌گذار اظهار کرد: نزدیک به ۲۸دهم میلیارد نفر در ۱۷ کشور دنیا داریم در شرایط تنش آبی با پتانسیل کمبود شدید آب هستند که در این ۱۷ کشور ۱۲ کشور در منطقه خاورمیانه هستند و کشور ایران جزء پنجم هست.

انتهای پیام/۴۲۴/ز+

R7533/P/S6,61/CT11

طرح انتقال آب از خلیج فارس زیر ذره‌بین نمایندگان فارس؛ واحدهای صنعتی پای کار بیایند
طرح انتقال آب از خلیج فارس زیر ذره‌بین نمایندگان فارس؛ واحدهای صنعتی پای کار بیایند

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید