اخبار فوری شیراز

۸ منطقه علوم پزشکی لارستان استان فارس در وضعیت فوق قرمز قرار گرفت

1400012114442652222547314 شیراز
107بازدید

۸ منطقه علوم پزشکی لارستان استان فارس در وضعیت فوق قرمز قرار گرفت

  • ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ – ۱۶:۵۲
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

8 منطقه علوم پزشکی لارستان استان فارس در وضعیت فوق قرمز قرار گرفت

گروه استان‌ها- رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان با اشاره به عدم قرارگیری پروژه پردیس علوم لارستان در بودجه ۱۴۰۰، گفت: این یک پروژه بزرگ و پرهزینه است که برای تکمیل آن به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از لارستان، بهزاد رضایی پیش از ظهر امروز در نشست خبری مجازی در پاسخ به سوالی در مورد تکمیل پردیس علوم پزشکی لارستان تاکید کرد: ساخت پردیس علوم پزشکی یک پروژه بزرگ و پرهزینه است که برای تکمیل آن به ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز است بنابراین باید براساس اولویت‌بندی این پروژه‌ تکمیل شود.

وی با بیان اینکه ساخت ساختمان آموزشی، اجرای تصفیه‌خانه فاضلاب، ساخت استادسرا(دارای پیشرفت فیزیکی ۹۰درصد)، ساخت مجموعه فرهنگی پردیس و سالن ورزشی چند منظوره به ترتیب در اولویت قرار دارند، افزود: بعد از اینها مابقی بخش‌ها ساخته می‌شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان با بیان اینکه علی‌رغم پیگیری‌های زیاد و کامل بودن مدارک پروژه پردیس علوم پزشکی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ قرار نگرفت، خاطرنشان کرد: به دنبال پیدا کردن مجاری دیگر برای تامین اعتبار این پروژه بزرگ هستیم.

وی در مورد اختصاص دستگاه پرتودرمانی به لارستان، گفت: کلیه مجوزها برای دریافت این دستگاه اخذ شده است اما اتفاق تلخی که رخ داد این بود که مسیر قانونی به درستی توسط جاهای دیگر اجرا و پیگیری نشد و مرکزی جلوتر از لارستان افتتاح شد ولی ما از حق لارستان نمی‌گذریم و در آخرین جلسه که در وزارت برگزار شد مسئولان وزارت قول دادند که امسال این دستگاه به لارستان اختصاص یابد.

اسامی افرادی که مصوبات کرونا را رعایت نکنند افشا می‌شود

رضایی در پاسخ به درخواستی برای افشا کردن اسامی افراد مبتلا به کرونا، اظهار داشت: پنهان کردن هویت بیماران کرونایی یک اصل اساسی و قانونی است و ما نمی‌توانیم بدون رضایت بیمار این موضوع را فاش کنیم اما در حال رایزنی با دادستانی هستیم که هویت افرادی که تخلف می‌کنند، مصوبات ستاد کرونا را رعایت نمی‌کنند و با عدم تمکین قانون را زیر پا می‌گذارند را از طریق مجرای رسمی منتشر کنیم.

تزریق ۱۰۰ دوز واکسن به پزشکان بخش خصوصی

وی گفت: تاکنون به بخشی از کادر درمان، پرسنل مراکز ۱۶ ساعته، پاکبانان مسن‌تر و دارای بیماری زمینه‌ای، بیماران خاص، افراد تحت شیمی‌درمانی، بیماران ام‌اس، هموفیلی و تالاسمیواکسن کرونا در لارستان، خنج و اوز تزریق شده است، گفت: ۱۰۰ دور واکسن نیز سازمان نظام پزشکی به واکسینه کردن پزشکان بخش خصوصی اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه با توجه به پرونده پزشکی، کلیه جامعه هدف مثل بیماران خاص، دیابتی‌ها و غیره برای تزریق واکسن در سه شهرستان تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی شناسایی شده‌اند، افزود: با توجه به اینکه روند واردات واکسن تسهیل شده است در صورت تخصیص واکسن کرونا با توجه به اولویت ابلاغی وزارت بهداشت واکسن به گروه‌های تعیین شده تزریق می‌شود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان در پاسخ به سوالی در مورد خرید واکسن کرونا از طریق خیران و بخش خصوصی برای مردم لارستان، عنوان کرد: امکان خرید واکسن از طریق بخش خصوصی فراهم شده اما تهیه و خرید واکسن به سختی انجام می‌شود و در واقع شرکت‌های تولیدکننده به ایران واکسن نمی‌دهند به طور مثال از ۵۰۰ هزار دوز واکسن هندی که قرار بود وارد ایران شود تنها یک چهارم تامین شد و با حکم یک دادگاه در هند صادرات آن به ایران متوقف شد.

برخورد با تجمعات و عروسی‌ها وظیفه علوم پزشکی نیست

رضایی در پاسخ به سوال دیگری در مورد عدم برخورد با برگزاری عروسی‌ها و تجمعات، گفت: وظیفه علوم پزشکی کشف جرم و برخورد با جرم نیست و اجرای مصوبات ستاد کرونا بر عهده کادر بهداشت و درمان نیست بلکه نهادهای نظارتی باید بر حسن انجام مصوبات نظارت داشته باشند کما اینکه وزارت بهداشت از قبل از نوروز بارها و بارها هشدارهای لازم در مورد موج چهارم کرونا ارائه کرده بود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان با بیان اینکه ما در قالب گزارش از وضعیت بیماری در مناطق مختلف اطلاع‌رسانی می‌کنیم و پیشنهاداتی را ارائه می‌دهیم، گفت: وظیفه ما اجرای اقدامات بهداشتی و درمانی است و اجرای محدودیت‌ها و نظارت‌ها بر عهده نهادهای دیگر است که ما هم از اجرای آنها زیاد راضی نیستیم.

وی با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در لارستان، خنج و اوز خاطرنشان کرد: برای پاسخگویی به تعداد مراجعات تست و نمونه‌گیری کرونا را در این سه شهرستان دوبرابر کرده‌ایم.

افزایش فوق‌‌صعودی مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌های کرونایی در قم / وضعیت نگران‌کننده بیمارستان‌هابستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان بوشهر به روایت تصویرآخرین خبرها از ۴ واکسن ایرانی کرونا/ پایان فاز ۳ مطالعه واکسن برکت تا خرداد

قرارگیری ۸ منطقه تحت پوشش علوم پزشکی لارستان در وضعیت فوق قرمز

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی لارستان نیز در این نشست گفت: در ۲۴ ساعته گذشته ۱۳۹ نمونه تست کرونا در حوزه تحت پوشش این دانشکده گرفته شده که ۴۴ مورد مثبت بوده و بیشترین درگیری در لار با ۱۷ مورد، اوز و خنج هر کدام با ۷ مورد و خور با ۵ مورد بوده است.

وحید یگانه با بیان اینکه در حال حاضر دهکویه، لطیفی، جویم، بیرم، عمادشهر، گرمستج، براک و شرفویه در وضعیت فوق قرمز، لار، اوز، بلغان، سده، کهنه و باغ در وضعیت قرمز، خور، دشتی، بالاده، بنارویه، فیشور و خنج در وضعیت نارنجی و مابقی مناطق در وضعیت زرد هستند، عنوان کرد: در مجموع وضعیت شهرستان لارستان و اوز قرمز و وضعیت خنج نارنجی است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی لارستان با اشاره به افزایش موارد سرپایی و بستری در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی لارستان، خاطرنشان کرد: در هفته اول فروردین‌ماه موارد سرپایی ۱۴۳، در هفته دوم ۲۰۲ و در هفته سوم ۳۲۳ مورد بوده و موارد بستری در هفته اول فروردین‌ماه ۴۶، در هفته دوم ۵۶ و در هفته سوم ۸۲ نفر بوده است.

وی همچنین گفت: در هفته اول فرودین ماه مراجعه افراد مشکوک به کرونا به مراکز تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی لارستان ۱۸۹ مورد، در هفته دوم ۲۵۸ مورد و در هفته سوم ۴۰۷ مورد بوده است.

یگانه با بیان اینکه در هفته اول فرودین‌ماه ۱۲۹۵ تست کرونا، در هفته دوم ۲۰۹۰ تست و در هفته سوم ۲۹۲۹ تست انجام شده که موارد ابتلا در هفته اول ۱۹۵، در هفته دوم ۵۲۵ مورد و در هفته سوم ۶۹۶ مورد بوده است، گفت: درصد تست‌های مثبت در هفته اول ۱۵ درصد، در هفته دوم ۲۵ درصد و در هفته سوم ۲۳ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه طرح غربالگری شهید سلیمانی با قدرت در حال اجرا است و مرزهای زمینی و هوایی کنترل می‌شود، افزود: برای کنترل و مدیریت موج چهارم کرونا از ظرفیت مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی استفاده می‌شود.

قرنطینه کردن در شرایط کنونی جوابگو نیست

یگانه در پاسخ به سوالی در مورد قرنطینه کردن مناطق فوق قرمز و قرمز شهرستان لارستان، خنج و اوز، گفت: قبل از عید با توجه به اینکه بیشتر مناطق شهرستان در وضعیت زرد یا آبی قرار داشتند برای جلوگیری از شیوع کرونا بعضی از روستاها که کانون شیوع بیماری بودند قرنطینه شدند اما در حال حاضر به دلیل اینکه تمام مناطق تقریبا درگیر شده است قرنطینه کردن جوابگو نیست و مردم خودشان باید با در خانه ماندن و عدم حضور در تجمعات زنجیره بیماری رو قطع کنند.

وی در توضیح فوت کودک ۱۲ ساله لارستانی به دلیل ابتلا به کرونا گفت: این کودک ۱۲ ساله اهل جویم به دلیل سوختگی در بیمارستان شیراز بستری بوده و در همان بیمارستان به کرونا مبتلا و متاسفانه فوت می‌کند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی لارستان در پاسخ به انتقادهایی که در فضای مجازی مبنی بر بستری کردن بیمار زرین‌دشتی در بیمارستان امام رضا(ع) لار مطرح شد گفت: چرا نیمه خالی لیوان را می‌بینیم، بیمارستان لارستان قطب درمانی است و بیماران از شهرستان‌های دیگر به لار مراجعه می‌کنند و ما براساس وظیفه پزشکی خود جدا از هر حاشیه‌ای موظف هستیم که به همه بیماران خدمات دهیم.

وی از فعالان فضای مجازی درخواست کرد که از ملتهب کردن فضای مجازی پرهیز کنند زیرا این کار به نفع سیستم و نظام نیست و از آنها خواست که در عمل در کنار مردم باشند نه اینکه فقط در فضای مجازی ایجاد التهاب کنند.

انتهای پیام/۴۲۲/ ع

R7533/P1494/S6,61/CT7

گام پنجم طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا در لرستان آغاز شد
گام پنجم طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا در لرستان آغاز شد

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید