اخبار فوری شیراز

پایانه صادراتی در فارس ایجاد شود/ زیرساخت‌های صادراتی فارس بسیار ضعیف است

1398113011581557519724754 شیراز
62بازدید

پایانه صادراتی در فارس ایجاد شود/ زیرساخت‌های صادراتی فارس بسیار ضعیف است

  • ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ – ۱۸:۳۳
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

پایانه صادراتی در فارس ایجاد شود/ زیرساخت‌های صادراتی فارس بسیار ضعیف است

گروه استان‌ها- رئیس کمیسیون صادرات و واردات اتاق بازرگانی فارس با اشاره به نیاز استان به ایجاد پایانه صادراتی، گفت: برای راه‌اندازی این پایانه ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی از هر نوع همکای و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی حمایت می‌کنیم.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق که با حضور نمایندگان بخش دولتی و خصوصی برگزار شد، اظهار داشت: استان فارس مزیت‌ها و پتانسیل‌های بسیاری در حوزه های مختلف از جمله معدن، اقلیمی، کشاورزی، نفت و انرژی، نزدیکی به دریا و گردشگری دارد به طوری که این استان به لحاظ برخورداری از منابع و وسعت بزرگتر و بیشتر از برخی کشورهای توسعه یافته است.

وی با بیان اینکه جای تاسف است تاکنون نگاه به استان فارس در خور و شایسته این استان نبوده است افزود: در بحث صادرات و تجارت نیز این استان با وجود سابقه‌ای که دارد وضعیت مناسبی ندارد و زیرساخت‌های صادراتی فارس بسیار ضعیف است.

فروغان اظهارداشت: در بحث صنعت و تجارت امکاناتی که هم اینک برای تولید کننده، صادر کننده، وارد کننده و صنعتگر در استان فارس فراهم است بسیار اندک است و هیچ مسئولی به فکر رفع مشکلات زیر ساختی حوزه اقتصاد و بازرگانی استان نبوده است.

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: این در حالی است که ما در استان فارس هنوز از نداشتن یک پایانه صادراتی، کارگو هوایی، خط حمل و نقل ریلی به بنادر، سردخانه‌ها و سیستم بسته‌بندی استاندارد رنج می‌بریم و صادرات ما تحت تاثیر کمبود این زیرساخت‌ها با مشکلات فراوان مواجه است.

وی ادامه داد: از دهه ۸۰ بحث ایجاد پایانه صادراتی در استان مطرح و کارهایی در این زمینه انجام شد اما پروژه رها شد و تاکنون به نتیجه نرسیده و نیاز استان تامین نشد.

فروغان با اشاره به ارتباط خوب تجار و بازرگانان فارس با کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی عنوان کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری فارس نیازمند کارگو هوایی و پایانه صادراتی است و برای راه‌اندازی چنین پروژه‌هایی در استان علاوه بر حمایت بخش دولتی؛ کار باید به دست بخش خصوصی و کار بلد قرار داده تا بستر قوی برای صادرات و اقتصاد استان ایجاد شود.

وی افزود: پیشنهاد مشخص ما این است که اتاق بازرگانی فارس با همکاری انجمن‌ها، تشکل‌ها و یا سرمایه گذاران بخش خصوصی اقدام به اخذ مجوز برای ایجاد پایانه صادراتی استان کند تا بتوان با پرهیز از اختلاف و نگاه سلیقه‌ای این پروژه هر چه زودتر راه‌اندازی و منافع آن به تمام فعالان اقتصادی برسد.

وی بیان کرد: فارس یک استان تجاری شناخته می‌شود و اگر نگاه مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس در حد استان فارس بود این استان با پتانسیل‌هایی که دارد می‌توانست یکی از استان‌های درآمدزا و ثروت آفرین باشد.

کارآفرینی با عطر گل‌های محمدی؛ موانع صادرات عرقیات گیاهی برطرف شودوزیر صنعت: تجارت خارجی ایران به ۷۵ میلیارد دلار رسید / آهنگ توسعه اقتصاد کشور متوقف نشده است‌ / صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری فولادکابینه دولت باید جوان سازی شود/ صادرات فرآورده‌های نفتی به جای فروش نفت خام

هادی حنایی عضو هیات نمایندگان و نائب رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس نیز در ادامه این جلسه گفت: پروژه ایجاد پایانه صادراتی استان فارس در شهر شیراز از دهه ۸۰ مطرح و در این زمینه جانمایی، زمین و نقشه آن نیز بر اساس نیازهای بخش صادرات استان مشخص شد و قرار بود این پروژه در قالب یک مجموعه بزرگ صادراتی و بسته‌بندی تکمیل شود که شاهد کارشکنی‌هایی بودیم.

وی اظهارداشت: هم اکنون نیز نیاز استان وجود پایانه صادراتی به صورت یک مجموعه کامل ارائه دهنده خدمات در حوزه صادرات و تجارت است که حمایت بخش دولتی برای راه اندازی و عملیاتی شدن این طرح حائز اهمیت است.

حنایی با اشار به مشکلات بازگشت ارز و عدم پذیرش ارزهای ریالی صادرکنندگان توسط بانک مرکزی ادامه داد: بر اساس قانون بخش خدمات فنی مهندسی و کشاورزی از شمول مالیات معاف است و در بحث بازگشت ارز هم معافیت دارد و وضعیت الان صادرکنندگان در این زمینه غیر قانونی است و باید این موضوع را از طریق دیوان عدالت اداری دنبال کنیم.

وی اضافه کرد: بحث برگشت ارز دچار دلال بازی شده است و گوش شنوا و تصمیمی برای رفع سردرگمی صادرکنندگان اتخاذ نمی شود.

محمد دانش نیا رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز افزود: در خصوص موضوع پایانه صادراتی استان جلساتی برگزار شده است و مقرر شده تا پایان فصل بهار امسال مشکلات عملیاتی شدن این طرح در محدوده شهر شیراز حل شود و در صورت نیاز موضوع در کارگروه توسعه صادرات استان مطرح شود.

وی با تاکید بر عملیاتی و راه‌اندازی هر چه سریع‌تر پایانه صادراتی استان فارس بیان کرد: از حضور و مشارکت فعالان اقتصادی در اجرای این پروژه در استان حمایت می‌کنیم.

انتهای پیام/ز

R7533/P/S6,61/CT12

معاون استاندار قزوین: ساخت پایانه صادراتی کاسپین از سر گرفته می‌شود
معاون استاندار قزوین: ساخت پایانه صادراتی کاسپین از سر گرفته می‌شود

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید