اخبار فوری شیراز

برداشت محصول مزارع جو شیراز آغاز شد

61656564 شیراز
65بازدید

ذبیح‌الله سیروسی با بیان اینکه بالغ بر ۱۵ هزار هکتار از اراضی این شهرستان به کشت جو اختصاص داشته که بیش از ده هزار هکتار به دلیل پدیده‌های اقلیمی از حیز انتفاع خارج شده است، افزود: کار برداشت با حدود ۷۰ دستگاه کمباین انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، به گفته او، با توجه به تنش‌های آبی و وقوع پدیده سرمازدگی پیش بینی می‌شود میانگین عملکرد مزارع جو آبی از ۳۸۰۰ به ۲۳۰۰ کیلوگرم در هر هکتار و متوسط تولید مزارع دیم قابل برداشت از ۷۰۰ به ۳۵۰ کیلوگرم در هر هکتار کاهش یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی می‌شود بیش از هفت هزار تن جو از مزارع شهرستان شیراز برداشت شود، عنوان کرد: با توجه به کاهش نزولات جوی و کمبود علوفه در سال زراعی جاری، جمع آوری بیش از چهار هزار تن کاه و کلش مزارع به منظور تعلیف دام‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدیر جهاد کشاورزی شیراز همچنین بر ممنوعیت آتش زدن بقایای گیاهی و کاه و کلش مزارع تاکید و گفت: این اقدام خلاف قانون علاوه بر نابودی بافت خاک و از بین بردن میکروارگانیسم‌های آن، موجب آلودگی‌های زیست محیطی نیز می‌شود از این رو با جدیت متخلفین شناسایی و به مراجع ذی صلاح معرفی خواهند شد.

سیروسی بر ضرورت نظارت دقیق کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز برکار برداشت محصولات شتوی تاکید و اظهار کرد: بیش از پنج اکیپ‌ متشکل از کارشناسان مجرب مستقر در مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌های تابعه این شهرستان بر کار برداشت و تنظیم کمباین‌ها نظارت دارند.

او به موضوع تامین سوخت کمباین‌های برداشت غلات نیز گریزی زد و اضافه کرد: سهمیه سوخت کمباین‌های بومی به صورت ماهیانه و کمباین‌های مهاجر ۱۵ روزه تخصیص و حواله آن صادر می‌شود به صورتی که برای کمباین‌های سبک به میزان سه هزار لیتر و برای کمباین های نیمه سنگین و سنگین تا چهار هزار لیتر اختصاص می‌یابد.

انتهای پیام

پاسخ دهید