اخبار فوری شیراز

قطع یکساله بیمه ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی در شیراز

72بازدید

فرشیدیان گفت: یک سال است بیمه کارگران ساختمانی شیراز قطع شده و انجام نمی شود بررسی ها نشان می دهد سال ۹۹ میزان صدور پروانه های ساختمانی ۲ برابر سال ۹۸ شده است، اما هزینه حق بیمه این عزیزان به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.
محمد فرشیدیان شیراز
به گزارش گروه اجتماعی اول فارس، ” سید محمد فرشیدیان” با اشاره به اینکه بیش از ۲۵۰ هزار خانوار آمار کارگران فصلی و استادکاران ساختمانی در فارس است.

رئیس اتحادیه کارگران فصلی و استادکاران ساختمانی استان فارس با یادآوری این مطلب که از سال ۷۳ انجمن صنفی این قشر زحمتکش جامعه آغاز به کار کرد و شیراز اولین شهری در کشور بود که این انجمن را راه انداخت، اظهار کرد: از آن زمان تا امروز ۵۵۰ انجمن صنفی در کشور و ۴۹ انجمن در فارس راه اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه انجمن های استان فارس تحت عنوان یک کانون هر سه سال یکبار در رای گیری هیئت مدیره حضور می یابند، افزود: در دهه ۸۰ قانونی در ارتباط با بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و فصلی در مجلس با همکاری نمایندگان شیراز، ایجاد شد که این یکی از خدمات اجرایی این اتحادیه بود.

فرشیدیان با اشاره به اینکه تاکنون نمایندگان مجلس از این کارگران ساختمانی دفاع خوبی کردند، اضافه کرد: در سال ۹۲، ماده ۱۸ موارد قانونی کسب و کار توسط این انجمن ارائه شد و هم اکنون آئین نامه در حال تدوین است و به دنبال کاهش مشکلات کارگران و استادکاران ساختمانی هستیم.

وی با اشاره به اینکع تامین بودجه بیمه کارگران ارتباطی با دولت ندارد، افزود: هفت درصد از حق بیمه توسط کارگران پرداخت می شود و مابقی هم از محل صدور پروانه های ساختمانی ارائه می شود که لازم است شهرداری در این رابطه همکاری لازم را داشته باشد.

فرشیدیان با یادآوری این مطلب که یک سال است بیمه کارگران ساختمانی شیراز قطع شده و انجام نمی شود، اظهار کرد: پس از نامه نگاری ما، مشخص شد که تامین اجتماعی می گوید وقتی پروانه ساختمانی در شهرداری صادر می شود، طبق قانون شهرداری باید فرد صاحب پروانه را موظف کند که ۱۵ درصد حق بیمه کارگران ساختمانی را به حساب تامین اجتماعی واریز کند، اما انگار این سهل انگاری از سوی شهرداری، شکل گرفته است، بررسی ها نشان می دهد سال ۹۹ میزان صدور پروانه های ساختمانی ۲ برابر سال ۹۸ شده است، اما هزینه حق بیمه این عزیزان به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.

وی با اشاره به اینکه برای رفع این مشکل شهرداری با شورا در حضور یک نماینده از اتحادیه جلسه های مختلفی برگزار کرده است تا به نتیجه برسد، افزود: ما هیچ بودجه دولتی نداریم و یک سال است که پیگیر حقوق کارگران هستیم البته برخی نامزدهای شورای شهر، قول داده اند که این کار را در صورت ورود به شورا پیگیری کنند.

بر اساس این گزارش در ادامه، «نسیمه نوبخت»، هم با اشاره به اینکه زمان بازنشستگی کارگران ساختمانی ۳۵ سال است، گفت: چرخ تولید بدون حضور کارگران نمی چرخد اما در حالی که شاهد هستیم بیشترین صدمه ها را کارگران در زمان کار می بینند، ولی از حمایت های بیمه ای برخوردار نیستند.

مشاور بیمه ای اتحادیه کارگران فصلی و استادکاران ساختمانی استان فارس با اشاره به اینکه برخی از این کارگران شریف در دوران کرونا هم درآمد خود را از دست داده اند که لازم است مسئولین و نمایندگان برای حمایت از این عزیزان آستین همت را بالا بزنند.

بیشتر بخوانید:

شرایط درمان رایگان بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی اعلام شد
شرایط درمان رایگان بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی اعلام شد
جزئیات حذف دفترچه بیمه سلامت و بیمه صندوق روستائیان
جزئیات حذف دفترچه بیمه سلامت و بیمه صندوق روستائیان
با تغییرات جدید بیمه شخص ثالث آشنا شوید
با تغییرات جدید بیمه شخص ثالث آشنا شوید

منبع خبر

پاسخ دهید