اخبار فوری شیراز

سناریوی تکراری غرق‌شدگی در فصل گرما در استان فارس ادامه دارد

1399040412590654520654204 شیراز
47بازدید

سناریوی تکراری غرق‌شدگی در فصل گرما در استان فارس ادامه دارد

  • ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ – ۱۱:۰۸
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

سناریوی تکراری غرق‌شدگی در فصل گرما در استان فارس ادامه دارد

گروه استان‌ها- هر ساله و با افزایش دمای هوا تمایل شهروندان به ویژه جوانان برای آب‌تنی در استخر‌های ذخیره آب کشاورزی و باغی، رودخانه‌ها و سازه‌های آبی افزایش می‌یابد که متاسفانه شاهد حوادث غرق شدگی هم استانی‌هایمان هستیم.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، با توجه به فرارسیدن فصل گرما، تمایل شهروندان به ویژه جوانان برای شنا در استخر‌های ذخیره آب کشاورزی و باغی، رودخانه‌ها و سازه‌های آبی بیشتر می‌شود و متاسفانه هر ساله با افزایش دمای هوا اخبار زیادی از غرق شدن افرادی شنیده می‌شود که برای تفریح و فرار از گرما دل به آب زده و جان خود را از دست داده‌اند.

افرادی که با دیدن آب وسوسه می‌شوند تا برای شنا و رهایی از گرما و دقایقی تفریح کردن خود را به آب‌های ظاهرا آرام و بی‌خطر کانال‌ها بسپارند، گاهی اوقات نمی‌دانند که شنایی به سوی مرگ دارند اگر چه در کنار بسیاری از رود‌ها و سد‌ها و نواحی ساحلی، تابلو‌هایی با عنوان "شناکردن ممنوع" نصب شده است اما بسیاری از افراد بدون توجه به این تابلو‌ها و هشدار‌ها وارد آب شده و گاهی به دلیل عمق زیاد آب در این مناطق دچار غرق‌ شدگی می‌شوند.

پیشگیری از غرق شدگی به آموزش همگانی در مورد خطرات موجود در اماکن آبی مختلف، فرهنگ‌سازی استفاده صحیح و ایمن از اماکن آبی و همچنین جلب مشارکت سازمان‌های مرتبط مانند آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مدارس و سمن‌ها نیاز دارد. با وجود این‌ که در سال‌های اخیر اقدامات فراوانی در زمینه آگاه‌سازی مردم درباره خطر غرق‌شدگی از سوی رسانه‌ها انجام شده است، اما همچنان برخی افراد در کشور ما شنا در رودخانه‌ها و سازه‌های آبی را همچون شنا در استخر‌ها می‌پندارند و متاسفانه جان خود را از دست می‌دهند.

براساس آخرین آمار موجود استان فارس پس از خوزستان، مازندران و گیلان دارای بیشترین فوتی بر اثر غرق شدگی است. این در حالی است که امسال این استان شاهد بارندگی‌های خوبی نبود و در حال حاضر در وضعیت تنش و بحران آبی قرار دارد و هیچ مرز دریایی ندارد. براساس آمار سال گذشته ۹۵ نفر در استان فارس جان خود را بر اثر غرق شدگی از دست دادند که از این تعداد ۸۱ نفر مرد و مابقی زن بوده‌اند.

محمدجواد مرادیان رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه از ابتدای فروردین‌ماه سال جاری تاکنون ۱۹ مورد گزارش غرق شدگی به سامانه ۱۱۵ اورژانس استان گزارش شده است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد سن بیشتر غرق شدگان به طور عمده در حدود ۲۰ سالگی است.

نامگذاری هفته اول خردادماه به نام «هفته پیشگیری از غرق‌ شدگی»ادامه سناریوی غرق‌شدگی و سوختگی در استان یزد / چرا "گازگرفتگی، برق‌گرفتگی و نزاع" روند افزایش دارد؟گرما و خطر غرق شدگی؛ تاکنون ۷ نفر در استان فارس غرق شده‌اند

وی با بیان اینکه ۳ مورد از افراد غرق شده به صورت سرپایی در محل درمان و تعداد ۱۰ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند، افزود: متاسفانه شاهد مرگ ۶ نفر از هم استانی‌ها بوده‌ایم.

مرادیان به شهروندان توصیه کرد: به هیچ وجه تنها و در محیط‌هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنند و از شوخی‌های خطرناک در آب و موقع شنا بپرهیزید و در صورت مواجهه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید و به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

به گزارش تسنیم سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن هشدار در مورد رعایت نکات ایمنی برای شنا کردن در رودخانه‌ها، کانال‌ها، دریاچه‌های طبیعی و مصنوعی و دریا، به هموطنان توصیه می‌کند با توجه به موج پنجم اپیدمی بیماری کرونا در کشور از انجام هر گونه سفر غیرضروری خودداری کنند تا با رعایت همگانی پروتکل‌های بهداشتی، از میزان مبتلایان و نیز تلفات ناشی از بیماری کاسته شده و سریع‌تر به شرایط کنترل و مهار بیماری دست یابیم.

انتهای پیام/ح

R7533/P/S6,61/CT7

برنامه‌های هفته پیشگیری از غرق شدگی اعلام شد
برنامه‌های هفته پیشگیری از غرق شدگی اعلام شد

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید