اخبار فوری شیراز

استان فارس آماده برگزاری انتخابات پرشور؛ شعب اخذ رای در شیراز ۲۵ درصد افزایش می‌یابد

1400022912260577222806674 شیراز
79بازدید

استان فارس آماده برگزاری انتخابات پرشور؛ شعب اخذ رای در شیراز ۲۵ درصد افزایش می‌یابد

  • ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ – ۱۳:۱۲
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

استان فارس آماده برگزاری انتخابات پرشور؛ شعب اخذ رای در شیراز 25 درصد افزایش می‌یابد

گروه استان‌ها – شعب اخذ رای در شهرستان شیراز با توجه به شرایط حاضر ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کند و شعبه‌های اخذ رای به ۸۳۲ عدد رسیده است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، زندگی ما انسان‌ها پیوسته با انتخاب همراه است، این انتخاب‌ها می‌تواند جنبه فردی داشته باشد یا اجتماعی اما ناگفته پیدا است که انتخاب‌هایی که جنبه اجتماعی دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است. شرکت در انتخابات به هر نوع و در هر سطحی که باشد هم به فرد احساس تعلق خاطر داشتن به یک جامعه را می‌دهد و هم بسیار سرنوشت‌ساز و مهم است چرا که آینده چند سال یک جامعه را رقم می‌زند.

خردادماه امسال نیز ۲ انتخابات مهم در کشور ما بناست که برگزار شود، یکی انتخاب رئیس‌ جمهور که در سطح کلان و ملی است و دیگری انتخابات شورای شهر و روستا که جامعه کوچک‌تری را در بر می‌گیرد اما اهمیتش انکاناپذیر است. نقش و مشارکت مردم در انتخابات بر کسی پوشیده نیست قطعا هر اندازه مشارکت بیشتر باشد نشان از جامعه توانمند و موثر است.

در این راستا محمدرضا امیری، فرماندار شهرستان شیراز در جلسه روسا و مسئولان مراکز ۱۳ گانه انتخابات این شهرستان کیفیت برگزاری انتخابات را اولویت اصلی اعلام و بر برگزاری انتخابات خوب و قانونمند تاکید کرد.

وی با برشمردن ویژگی‌های خاص این دوره از انتخابات نخست وجه تمایز را میزان مشارکت مردمی عنوان کرد و تلاش برای افزایش مشارکت مردم را از مهم‌ترین اولویت‌ها دانست که باید توسط همه افراد و نهادهای تاثیرگذار انجام شود.

شیوع بیماری کرونا و برگزاری انتخابات در این شرایط دومین ویژگی بود که فرماندار شیراز به عنوان وجه تمایز این انتخابات مطرح کرد که در این راستا اقداماتی برای حفظ سلامت مردم اندیشیده شده است.

به گفته امیری شعب اخذ رای در شهرستان شیراز با توجه به شرایط حاضر ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کند و شعبه‌های اخذ رای به ۸۳۲ عدد رسیده است. فرماندار شیراز این امر را راهکاری برای کاهش زمان معطلی رای‌دهندگان در شعب اخذ رای و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرد.

همچنین به گفته امیری پایش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در هر شعبه اخذ رای انجام می‌شود و یکی از اعضای شعبه مسئولیت کنترل موازین بهداشتی را برعهده دارد.

در همین راستا احمد احمدی‌زاده، رئیس ستاد انتخابات استان فارس نیز پیش از این در گفت‌وگو با تسنیم به برخی از موارد برای برگزاری انتخاباتی سالم و ایمن اشاره کرد از جمله افزایش شعب اخذ رای که به گفته وی در استان فارس « ابتدا ۴ هزار و ۷۰۰ شعبه پیش‌بینی شد اما آنچه قطعی شده تاکنون حدود ۴ هزار شعبه در حوزه ریاست جمهوری و انتخابات شوراها است که نسبت به قبل از کرونا ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است».

رئیس ستاد انتخابات استان فارس این وضعیت افزایش شعب را در شیراز متفاوت از سایر شهرها دانست و اعلام کرده که در شهرستان شیراز شعبه‌هایی که از هزار نفر بیشتر است برای حفظ سلامت مردم به دلیل شرایط بیماری کرونا، پرهیز از ازدحام و تسهیل روند رای‌گیری افزایش یابد.

همچنین به گفته احمدی‌زاده براساس مصوبات ستاد ملی در جاهایی که آب و هوای مناسب است انتخاب شعب با اولویت فضای باز است، اگر در جایی مسقف است باید به امکانات تهویه هوا مجهز باشد. جلوی هر شعبه خط‌کشی به فاصله ۱.۵ تا ۲ متر که برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید برقرار باشد.

بیش از ۳۴۰۰ شعبه اخذ رای در استان اصفهان پیش‌بینی شدتعداد شعب اخذ رای در استان اردبیل ۱۰ درصد افزایش یافت

براساس گفته های وی برای حفظ سلامت مردم بناست که دستورالعمل ویژه انتخابات توسط وزارت بهداشت تهیه شود و به فرمانداران تاکید شده اعضایی که برای شعبه انتخاب می‌شوند حتما از دانشگاه علوم پزشکی و هلال احمر هم باشند که بر رعایت پروتکل‌ها نظارت شود.

در همین راستا و به تایید رئیس ستاد انتخابات استان فارس ساعت رای‌گیری هم افزایش یافته است. احمدی‌زاده گفته است: همیشه ساعت ۸ صبح انتخابات شروع می‌شد امسال از ۷ صبح بازگشایی شعبه است و طبق قانون باید ۱۰ ساعت باشد اما جاهایی که نیاز به تمدید دارد و شعبه شلوغ است تا ساعت ۲ بامداد هم پیش‌بینی شده است.

بر این اساس گزارش ستاد انتخابات شهرستان شیراز ۷۶۰ نفر برای انتخابات شوراهای شهر در شهرستان شیراز شامل شهرهای شیراز، داریان، خانه زنیان و صدرا ثبت‌نام نهایی کردند که پس از بررسی صلاحیت در هیئت اجرایی و هیئت نظارت ۴۲۴ نفر معادل ۵۵.۸ درصد از افراد تایید صلاحیت شدند.

همچنین در سطح استان فارس نیز در مجموع ۳۲۶۸ نفر در انتخابات شورای شهر ثبت نام کردند که این تعداد برای ۱۱۵ شهر استان فارس است که بر سر نشستن بر ۶۰۳ کرسی شورای شهر با هم رقابت می‌کنند.

انتهای پیام/۴۲۴

R7533/P4001/S6,61/CT7

تعداد شعب اخذ رای در استان اردبیل 10 درصد افزایش یافت
تعداد شعب اخذ رای در استان اردبیل ۱۰ درصد افزایش یافت

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید