اخبار فوری شیراز

کشف شهر باستانی ساسانی و جدید داراکان در استان فارس

51بازدید

شیراز

نتایج بررسی باستان شناسی محوطه تاریخی «داراکان فسا» تاکنون بیانگر این بوده که بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتا مستطیل شکل و شبکه بندی داخلی شطرنجی شکل گرفته یا تاسیس شده است.
به گزارش اول فارس ، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حامد مهدی علمدارلو، سرپرست هیات بررسی باستان‌شناسی، با اعلام این خبر گفت: محوطه داراکان شهرستان فسا توسط هیات باستان‌شناسی ایرانی به مدت یک ماه بررسی می‌شود.
این باستان‌شناس افزود: بررسی روشمند محوطه داراکان شهرستان فسا با سه هدف «بررسی تطبیقی منابع باستان‌شناختی و تاریخی در ارتباط با محوطه»، «بررسی نظام شهری آن بر اساس داده‌های باستان‌شناسی و متون تاریخی» و «شناسایی دوره‌های سکونتی شهر داراکان بر اساس یافته‌های باستان‌شناختی» انجام می‌شود. علمدارلو با اشاره به اینکه شناسایی محوطه شهر دراکان در سال ۱۳۸۸ توسط گروه بررسی شهرستان فسا به سرپرستی احمد علی اسدی انجام شده، تصریح کرد: بررسی حاضر در راستای شناسایی بهتر محوطه از اردیبهشت ماه آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

سرپرست هیئت بررسی باستان‌شناسی شهرستان داراکان گفت: این محوطه در نزدیکی روستای داراکویه از بخش ششده و قره بلاغ شهرستان فسا در جاده قدیم فسا به داراب قرار داردو با توجه به اشاره در متون تاریخی و از جمله ابن حوقل این محوطه یکی از شهرهای ارتباطی بین فسا و داراب در دوره‌های آغاز اسلامی بوده است.
این باستان‌شناس خاطر نشان کرد: با این حال نتایج بررسی تاکنون بیانگر این بوده که بنیاد اولیه شهر در دوره ساسانی و با نقشه ای نسبتا مستطیل شکل و شبکه‌بندی داخلی شطرنجی شکل گرفته یا تاسیس شده است.
علمدارلو تصریح کرد: اطلاعات اولیه بررسی نشان می‌دهد که شهر داراکان در دو قسمت شمالی و جنوبی در دو طرف رودخانه شکل گرفته و آثار معماری از دوره های ساسانی و اسلامی و همچنین سه رشته قنات بر روی محوطه قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید:

شرط دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای تزریق واکسن کرونا+فیلم
شرط دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای تزریق واکسن کرونا+فیلم
رونمایی پایگاه اینترنتی اخبار و دانستنی های واکسیناسیون کرونا در استان فارس
رونمایی پایگاه اینترنتی اخبار و دانستنی های واکسیناسیون کرونا در استان فارس
اسامی روسای ستادهای مرکزی آیت‌الله رئیسی در شهرستان‌های استان فارس
اسامی روسای ستادهای مرکزی آیت‌الله رئیسی در شهرستان‌های استان فارس

منبع خبر

پاسخ دهید