اخبار فوری شیراز

تعیین تکلیف سد "تنگ سرخ" و رفع بی‌آبی شیراز از اولویت‌های شورای ششم است

1400041009335690523127844 شیراز
53بازدید

تعیین تکلیف سد تنگ سرخ و رفع بی‌آبی شیراز از اولویت‌های شورای ششم است

  • ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ – ۱۲:۴۹
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

تعیین تکلیف سد تنگ سرخ و رفع بی‌آبی شیراز از اولویت‌های شورای ششم است

گروه استان‌ها- منتخب مردم در شورای ششم شهر شیراز گفت: طولانی شدن فرآیند بهره‌برداری از سد تنگ سرخ در شیراز به عنوان قطب دانشگاهی و یکی از مراکز قدرتمند نظام مهندسی، یک فاجعه ملی است و نباید به بهانه‌های غیرفنی و سیاسی با این پروژه مهم مخالفت کرد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، سد تنگ سرخ که ساخت آن حدود ۱۰ سال قبل کلنگ خورده و مدت‌ها است با وجود هزینه‌های بسیاری که صرف آن شده به دلیل برخی مخالفت‌ها بلاتکلیف مانده و باید دید شورای شهر ششم درباره بهره‌برداری یا عدم استفاده از این سد چه رویه‌ای را در پیش خواهد گرفت.

در همین راستا محمد فرخ‌‌زاده حین بازدید میدانی از پروژه‌های مختلف در شمال غرب شیراز پس از بازدید از روند آخرین اقدامات انجام شده جهت تکمیل مجموعه رفاهی کارکنان شهرداری واقع در بوستان طبیعت موسوم به پارک ۵۸۰ هکتاری در محور شمال غرب شیراز از تاسیسات سد تنگ سرخ در بلوار حسینی‌الهاشمی در ارتفاعات شمال غربی شیراز نیز بازدید کرد.

وی به بررسی پیشرفت کار مجموعه‌های اقامتی و تکمیل طرح‌های متوقف شده گذشته، پارک گیاهان دارویی، حوضچه آبشار بالا دستی و ایستگاه آتش نشانی پرداخت و با اشاره به هزینه‌های بالای تجهیز کارگاه و نگهبانان پروژه سد تنگ سرخ خواهان تعیین تکلیف این سد و تاسیسات مرتبط با آن شد.

معاون شهردار اسبق شیراز تعیین تکلیف سد تنگ سرخ، سپس دعوت و گستراندن فرش قرمز زیر پای سرمایه‌گذاران، توسعه شهربازی و سایت ورزش‌های هیجانی و همچنین تکمیل مراکز اقامتی و تفریحی نیمه کاره و رها شده را به عنوان مهمترین اولویت‌های شورای پیش رو خواند و افزود: پیرو نظرسنجی‌ صورت پذیرفته، یکی از خواسته‌های جدی مردم شیراز احداث شهربازی مدرن و مجموعه ورزش‌های هیجانی است که جزو برنامه‌های شهردار آینده شیراز خواهد بود.

فرخ‌زاده افزود: با وجود خشکسالی‌های چند دهه اخیر، ذخیره آب در این سد به عنوان جایگزین موقت سد درودزن با هدف زنده نگهداشتن باغات شمال غرب که به شدت با بی‌آبی مواجه هستندو دیگر نیازهای شهر شیراز امری ضروری است.

وی افزود: در جلسه‌ای که اخیرا در اداره آب در این باره با حضور فرماندار و مدیرعامل سازمان آب و برخی دیگر از مدیران و مشاوران اسبق این سازمان صورت پذیرفت نظر جمع بر این بود که طبق نظر کمیسیون مرتبط، تمام مسائل فنی علمی پژوهشی و زیست محیطی صورت گرفته و سپس مجوز صادر شده است.

به گفته وی ساخت این سد تمام امور فنی، سازه‌ای و ژئوتکنیکی لازم را پشت سر گذاشته، مجوز کمیسیون مربوطه را اخذ کرده و تنها سیاسی شدن این مسئله باعث زمین ماندن آن و طولانی‌تر شدن آن تبعات جبران ناپذیری برای شهرمان دارد.

فرخ‌زاده تشریح کرد: در شیراز با کمبود بارش مواجه هستیم و میانگین ۲۰۰ میلی‌متر باران در شیراز می‌بارد و در شهرک گلستان دو برابر این میزان بارندگی داریم که بیشتر این بارش‌ها که حق شیراز است و به تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و طبیعت شیراز معطوف شود به سبب بافت آسفالت سطح زمین وارد آبراهه‌ها و از شیراز خارج شده و وارد دریاچه مهارلو شده و تبخیر می‌شود و هدر می‌رود.

گذر از خشکسالی با انسداد چاه‌های غیرمجاز‌ خشکسالی عملکرد کشاورزی استان تهران را ۲۰ درصد کاهش داد ۲ هزار هکتار از مراتع همدان برای پیشگیری از خشکسالی بذرپاشی می‌شود

منتخب مردم شیراز اضافه کرد: چرا نباید این آب ذخیره‌سازی شود و ۷۰۰ هکتار باغ باقی‌مانده در شیراز از این ظرفیت استفاده کند و هرگاه نیز سرریز شد، طبق اصول فنی دریچه‌های آن باز می‌شود و هر گاه نیاز شد به ویژه در ایام کم باران، سبب آبیاری باغات می‌شود.

معاون شهردار سابق شیراز در ادامه بیان کرد: ما در شیراز که شهری ۴ فصل با آب و هوایی نسبتا معتدل به ویژه در شمال شیراز است یک دریاچه نداریم و تنها حوضچه این شهر در پارک آزادی بدون استفاده مانده و اغلب مردم از نبود تفرجگاهی با محوریت آب گلایه دارند و ساخت این تفرجگاه می‌تواند گردشگران زیادی را از شهرها، استان‌ها و کشورهای همجوار که بهار و تابستان گرمی دارند جذب شیراز کرده و علاوه بر اشتغالزایی به توسعه پایدار و متوازن این کلان‌شهر کمک کند.

فرخ‌زاده همچنین با اشاره به اینکه تامین نیاز شهروندان به محیط‌های ورزشی، تفریحی و تفرجی امری بدیهی است اظهار داشت: با نظر کارشناسان امر می‌توان به برون رفت از این شرایط و تعیین تکلیف این سد اختلاف برانگیز و سیاسی کمک کرد .

به گفته وی ریسک ساخت سدها نیز در تمام دنیا وجود دارد که با رعایت استاندارها و مصالح فنی این مسئله همه جا حل شده و سه نسل متخصص و مدیرعامل سازمان آب شیراز و استان نظر مثبتی درباره ساخت این سد دارند و این کار به نفع شهر است. ما نیز از فعالان مدنی و زیست محیطی خواهشمندیم با این پروژه که مانع از خشک شدن باغات شیراز و سبب نجات شهر و ذخیره آب در تمام فصول و رونق گردشگری و افزایش نشاط شهر می‌شود همراهی کنند.

منتخب مردم شیراز در شورای شهر ششم در پایان گفت: در همه جای دنیا سدها و آب بندها با ارزیابی‌های علمی و منطقی و بررسی انواع مخاطرات پیرامونی و اقدامات فنی و عمرانی موثر برای بالا بردن شرایط اطمینان ساخته می‌شوند و سپس مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و این سد نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید کار به کارشناسان امر ارجاع و فورا در مورد بهره‌برداری از آن تصمیم ‌ گیری شود .

انتهای پیام/۴۲۴/ح

R7533/P/S6,61/CT11

مقابله با بحران کم‌آبی را از مدیریت مصرف خانگی آغاز کنیم/ ورودی آب به سدهای استان بیش از 40 درصد کاهش‌ یافت
مقابله با بحران کم‌آبی را از مدیریت مصرف خانگی آغاز کنیم/ ورودی آب به سدهای استان بیش از ۴۰ درصد کاهش‌ یافت

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید