اخبار فوری شیراز

اجرای طرح توسعه بارگاه حبقوق نبی(ع)؛ آرزویی محال یا حقیقتی شدنی؟!

61963353 شیراز
90بازدید

به‌گزارش ایسنا، نکته‌ای که بر اهمیت این نشست می‌افزاید این است که با تغییر ترکیب هیئت امنای سابق که به هر دلیلی موفق به اجرای طرح جامع توسعه بارگاه حبقوق نبی(ع) نشدند استاندار همدان، فرماندار، امام جمعه و نماینده مردم تویسرکان در مجلس به‌عنوان مسئولان ارشد و تصمیم‌ساز،عضو هیئت امنای بارگاه حبقوق نبی(ع) شدند.

این اقدام در نگاه اول، عزم و اراده جدی مسئولان برای رقم زدن تحولات چشمگیر در تبدیل بارگاه حبقوق نبی(ع) به یک مجموعه زیارتی، مذهبی، تاریخی، فرهنگی و گردشگری را به ذهن القا می‌کند.

استاندار همدان در اظهارات خود به صراحت بیان کرده که بارگاه حبقوق نبی(ع) در تویسرکان ظرفیت تبدیل شدن به یک مجموعه ارزشمند تاریخی، گردشگری و زیارتی مانند شاهچراغ در شیراز را دارد و بدیهی است که از اثرگذاری بالایی در رونق بخشی به حوزه اقتصاد و درآمدزایی عمومی مردم تویسرکان نیز برخوردار است.

مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس شوری اسلامی نیز معتقد است که تا کنون از ظرفیت بارگاه حبقوق نبی(ع) استفاده تمام و کمال نشده در حالیکه این بارگاه می‌تواند نگین گردشگری و به‌ویژه گردشگری مذهبی دراستان همدان و حتی غرب کشور باشد.

مدیر اداره اوقاف تویسرکان نیز در پاسخ به این سوأل که آیا بالاخره طرح جامع توسعه بارگاه حبقوق نبی(ع) مورد تأیید وزارات میراث فرهنگی قرار گرفت، تصریح کرد: این بار مقرر شده تا طرح جامع را خود وزارت میراث فرهنگی تهیه کند تا ملاحضات لازم و قانونی در آن مد نظر قرار گیرد.

وجود بقعه متبرک یک پیامبر الهی بدون تردید از جنبه‌های مختلف مذهبی، فرهنگی، تاریخی و گردشگری یک امتیاز ویژه و کم نظیربرای تویسرکان به حساب می‌آید و استفاده از ظرفیت‌های متنوع آن علاوه بر تبدیل تویسرکان به قطب گردشگری مذهبی در غرب کشور می‌تواند با ایجاد فرصت‌های متنوع شغلی سبب‌ساز شکوفایی اقتصاد این شهرستان باشد.

نکته قابل تأمل در این میان اما این است که امروز عملاً مقطع مدیریتی و اجرایی دولت دوازدهم به پایان می‌رسد و هنوز شاهد تحولات محسوس و اثر بخش اجرایی در مجموعه ساختمان تاریخی و فضای باز آرامگاه حبقوق نبی(ع) نیستیم و این در حالیست که تغییر مسئولانی مانند استاندار همدان، فرماندار و امام جمعه تویسرکان که استخوان‌بندی اصلی اعضای هیئت امنای بارگاه حبقوق نبی(ع) را تشکیل می‌دهند محتمل به نظر می‌رسد.

از سوی دیگر به گفته مدیر اداره میراث فرهنگی تویسرکان، طرح جامع توسعه بارگاه حبقوق نبی(ع) شامل مجموعه‌ای از اماکن اقامتی، مجتمع تجاری و رفاهی و توسعه مکان عبادتگاه با رعایت قوانین و اصول وزارت میراث فرهنگی است و به نظر می‌رسد تا دستیابی به این هدف مطلوب به زمان، اعتبار مالی و صد البته عزم و اراده‌ای بالا نیاز است.

سال‌هاست که مسئولان ادوار مختلف تویسرکان و بعضاً استان از لزوم تبدیل بارگاه حبقوق نبی(ع) به یک قطب مطرح گردشگری مذهبی، فرهنگی و تاریخی سخن می‌گویند اما به رغم تلاش‌های صورت گرفته توسط بخشی از مسئولان هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب در این بخش فاصله زیادی وجود دارد.

اکنون باید منتظر ماند و دید استاندار همدان با هم‌افزایی و کمک مسئولان ارشد تویسرکان گام بلند و محکمی برای تبدیل بارگاه حبقوق نبی(ع) به یک مجموعه زیارتی و گردشگری بین‌المللی که گفته صریح وی بوده است بر می‌دارد و یا همچنان مردم تویسرکان باید چشم انتظار تحقق وعده‌های این بخش در سال‌های آینده باشند؟

انتهای پیام

پاسخ دهید