اخبار فوری شیراز

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| هفته‌های سختی پیش‌رو داریم/ خودنمایی کمبودها در پیک پنجم + نقشه، نمودار و فیلم

1399072917262068621476064 شیراز
30بازدید

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| هفته‌های سختی پیش‌رو داریم/ خودنمایی کمبودها در پیک پنجم + نقشه، نمودار و فیلم

  • ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ – ۰۹:۳۴
  • اخبار استانها
  • اخبار استان تهران

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| هفته‌های سختی پیش‌رو داریم/ خودنمایی کمبودها در پیک پنجم + نقشه، نمودار و فیلم

گروه استان‌ها ـ افزایش قابل توجه تعداد بیماران و متوفیان کرونایی در یازدهمین روز از مرداد ۱۴۰۰ پرده از این واقعیت برداشت که تمام پیش‌بینی‌های کارشناسی درباره تابستان سخت سال‌جاری کم‌کم درحال به واقعیت پیوستن است.

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، اواسط تیرماه با تایید خبر ورود ویروس دلتا از مرزهای جنوب شرقی کشورمان بسیاری از کارشناسان هشدار داده بودند که درصورت بی‌توجهی به روند فعالیت این نوع از ویروس جهش یافته کرونا کشور دوباره درگیر بحران می‌شود با این تفاوت که این بحران کاملا متفاوت و سهمگین‌تر از پیک‌های گذشته از ابتدای همه‌گیری است.

کارشناسان با اشاره به قدرت سرایت‌پذیری بسیار بالای ویروس دلتا یا همان ویروس هندی تاکید داشتند شکل‌گیری خوشه‌های کوچک همه‌گیری در مناطق مختلف و جمعیت سیال نکاتی هستند که به سرعت برای نظام بهداشت و درمان ایران دردسر ساز خواهد شد، سیستمی که تا آن زمان نزدیک به ۱۶ ماه قهرمانانه مقابل ویروس منحوس با تمام توان ایستادگی کرده بود.

به‌هرحال ویروس قاچاقی و بدون ویزا زیر سایه بی‌تدبیری مسئولان مربوطه خود را به کشور رساند و دو هفته نشد تا از منتهی علیه جنوب شرقی خود را به شمال غربی کشورمان رساند و با اجرای سیاست‌های نامناسب شرایط به تایید مقامات مسئول در ستاد ملی مقابله با کرونا سراسر ایران را آلود کرد؛ شهرها یکی پس از دیگری به سمت رنگ بحرانی تغییر رنگ دادند و تخت‌های بیمارستانی به سرعت پر شد.

تا جایی که این‌بار خود مقامات مسئول در وزارت بهداشت در این زمینه هشدار دادند که بحران در کمین است ولی اجرای سیاست‌های نیم‌بند و تعطیلی‌های غیر اصولی بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی باعث شد تا امروز به نقطه‌ای رسیده باشیم که بالاترین مقام وزارت بهداشت در دولت تدبیر و امید نگران از تاب‌آوری نظام بهداشت و درمان مقابل پیک پنجم باشد.

اتفاقی که با درنظر گرفتن روند تغییر نمودارها و شاخص‌ها ظاهرا دور از انتظار نیست و هر لحظه باید منتظر زانو زدن کادر درمان در مقابل پنجمین پیک با ویروس دلتا باشیم چون هم اکنون وضعیت بیمارستان‌ها و کمبودهای مختلفی که در این زمینه ایجاد شده تاجایی نگران کننده شده که معاون وزیر بهداشت خبر از زنگ خطری نگران کننده داده است.

علیرضا زالی در این زمینه اظهار داشت: پس از گذشت ۷ هفته از خیز پنجم کرونا در تهران، همه‌ شاخص‌های کرونایی در تهران افزایشی است و متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته در تهران ۱۲۰ نفر جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند.
زالی درباره اثرگذاری افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی و ایجاد کمبودها نیز گفت: کمبود‌ها در زمینه‌های نیروی انسانی، تخت‌های بیمارستانی، منابع مالی و اعتبارات چالش جدی بیمارستان‌های تهران است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران افزود: هم اکنون ۹۳۹۱ بیمار در بیمارستان‌های تهران بستری هستند که ۲۵۰۰ نفر از آن‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه است. در شبانه روز گذشته ۲۰۵۵ بیمار جدید بستری شدند که ۲۳۰ مورد در بخش‌های ویژه بوده است.

به گفته این مقام مسئول در ستاد ملی مقابله با کرونا درصورتی که روند با همین شرایط ادامه پیدا کند هفته‌های سخت‌تری درپیش است و باید آماده ثبت فوت روزانه حدود ۶۰۰ نفر نیز باشیم چون موج پنجم با توجه به فعالیت ویروس دلتا کاملا متفاوت از آنچه تا کنون تجربه شده ؛ است.

کارشناسان بهداشت و درمان نیز با اشاره به سخنان معاون وزیر تاکید دارند: روند سیاست‌گذاری‌های انجام شده در بخش مدیریت کرونا طی هفته‌های اخیر به هیچ عنوان متناسب با شرایط نبوده به عنوان مثال روند انجام تست‌ها به‌جای افزایشی سیر نزولی داشته و آمارها نشان می‌دهند سطح همکاری در رعایت پروتکل‌ها هم از سوی هموطنان به کمترین میزان خود از ابتدای سال رسیده است.

البته به گفته کارشناسان تصمیم‌گیری‌های اجرای محدودیت‌ها هم نه تنها در این دوره منطقی نبوده بلکه برخی از آنها مثل تعطیلی‌های شش روزه اخیر که برای مدیریت پیک پنجم بوده نه تنها عاملی در مدیریت شرایط نشد بلکه خود اکنون به عنوان یکی از بحران‌آفرین‌ترین سیاست‌ها شناخته شده و از روز گذشته شاهد نتایج این سیاست غیرکارشناسی بوده‌ایم که احتمالا این روند تا دو هفته آینده ادامه دارد چون زنجیره‌ای که در آن دوره ایجاد شده در ۸ روز آینده نتایجش ملموس خواهد شد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آمبولانس‌ها معطل تخت خالی/ افزایش ۱۰درصدی تعداد متوفیان روزانه/ شبانه روزی واکسن بزنید+ نقشه و نمودارجدیدترین اخبار کرونا در ایران|طغیان دلتا در بیمارستان‌ها/ "قرنطینه‌ ۲هفته‌‌ای" کم‌هزینه‌ترین راهکار/ "لامبدا" پشت دروازه‌ها+ نقشه و نمودارجدیدترین اخبار کرونا در ایران| تعطیلی کامل ۲۹ مرکز استان برای قطع زنجیره انتقال/ پیک پنجم و رکورد ۱۰۰۰۰۰ فوتی+ نقشه و نمودارجدیدترین اخبار کرونا در ایران| ۴ دقیقه یک فوتی و هر دقیقه ۲۲ مبتلای جدید/کمبود منابع انسانی در مراکز درمانی + فیلم؛ نقشه و نمودارجدیدترین اخبار کرونا در ایران| رشد ۱۴.۳درصدی موارد ابتلا/ ۲ هفته تعطیلی برای مهار دلتا/ ۴۲۴۶ فوتی در شانزده روز+ نقشه و نمودار

استان آذربایجان غربی

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت:با فوت ۱۰ نفر دیگر در شبانه روز گذشته در شهرهای ارومیه، مهاباد، میاندوآب، ماکو و خوی شمار کل فوتی‌های کرونایی در استان به چهار هزار و ۹۲۲ نفر رسید.

وی افزود: همچنین با ابتلای ۸۸۷ نفر دیگر تعداد کل مبتلایان کرونایی به ۱۹۶ هزار و ۳۵۷ نفر رسید و آمار بستری‌های کرونا مثبت که چند روزی در حال کاهش بود در حال افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: در شبانه روز گذشته هزار و ۸۲ نفر بستری سندروم حاد تنفسی و ۴۵۶ بستری مشکوک و ۲۲۰ بستری آی سی یو در استان ثبت شد.

آقازاده بیان کرد: هم اکنون ماکو، شوط، چایپاره،خوی، ارومیه، مهاباد، سردشت، شاهین دژ، تکاب همچنان وضعیت قرمزی دارند.

وی به واکسیناسیون ۱۶ هزار و ۶۵۶ نفر دیگر در استان اشاره کرد و اظهار داشت: مجموع واکسیناسیون در آذربایجان‌غربی به ۳۹۸ هزار و ۴۸۸ نفر رسیده است.

استان ایلام

محمد کریمیان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد ۴۴ هزار و ۷۶۳ نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی ۳۷۵ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۲۹۱ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت اخیر ۸۲ بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها ۴۲ هزار و ۲۰۱ نفر بوده است.

کریمیان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته دو مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان یک مورد در شهرستان ایلام و یک مورد مربوط به شهرستان دهلران گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون ۸۳۴ نفر بوده است.

استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان ۴۸۷۱نفر بودند که ۲۲۷۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده ۵۴۴ نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت ۳۲۹ بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۶۲۴ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد ۳۷۷ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۳۱ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۶ نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان بوشهر

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه مدافعان سلامت در استان بوشهر، با تمام توان در حال خدمات‌رسانی به بیماران هستند اظهار داشت: ظرفیت تخت‌های بخش کرونایی استان بوشهر تکمیل شده است و برخی بیماران در حال انتظار برای پذیرش هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ظرفیت تخت‌های بخش کرونایی استان برشمرد و افزود: اکنون ۷۵۹ بیمار در بخش کرونایی بستری هستند که این تعداد بیمار بیش از ظرفیت تخت‌های درمانی استان بوشهر است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر شناسایی بیش از ۷۰۰ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: از این تعداد بیمار شناسایی شده ۱۷۶ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری و تعدادی هم به‌صورت سرپایی ویزیت شدند.

وی از بستری ۵۹ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: اکنون ۲۴ بیمار در وضعیت حاد قرار دارند و با کمک دستگاه اکسیژن‌ساز تنفس می‌کنند.

کشمیری با بیان اینکه افزایش بستری‌ها منجر به روند صعودی فوتی‌های کرونایی می‌شود خاطر نشان کرد: روز گذشته فوت ۹ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های استان بوشهر ثبت شد که شامل ۶ آقا و ۳ خانم بین سن ۴۲ تا ۹۶ سال است.

وی با اشاره به اینکه روند بیماران مبتلا به کرونا در استان بوشهر بسیار شدید است تصریح کرد: در حال حاضر بیمارستان‌های استان بوشهر مملو از بیماران کرونایی است و برخی از آنها در شرایط بحرانی قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه تاکنون یک‌هزار و ۴۴۰ بیمار کرونایی در استان فوت کرده‌اند خاطر نشان کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تاکنون افزون بر ۶۸ هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و این درحالی است که روزانه بیش از ۶۰۰ نفر بیمار جدید شناسایی می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه راهکار اصلی پیشگیری از انتشار بیماری کرونا عدم حضور در تجمعات است گفت: مردم از برگزاری و حضور در مراسم‌های تجمعی از جمله عزا و عروسی اجتناب کنند، چون سرعت انتشار ویروس جهش یافته بسیار بالا است و در این راستا بیشتر بیماران به صورت خانوادگی به بیمارستان‌های استان مراجعه می‌کنند.

استان خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در شبانه روز گذشته ۳۰۲ آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع ۱۵۵ بیمار جدید شامل ۵۰ مورد بستری و ۱۰۵ مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد ۵۷ مورد از بیرجند، بشرویه و فردوس هر کدام ۵ مورد، خوسف و سربیشه هر کدام ۶ مورد، درمیان و سرایان هر کدام ۲ مورد، زیرکوه ۹ مورد، نهبندان ۱۹ مورد، قاین ۳۲ مورد و طبس ۱۲ مورد جدید شناسایی شد.

وی با بیان اینکه همچنین از ۹۴۰ تست سریع ۳۱۱ بیمار جدید شناسایی شد، گفت: در حال حاضر ۳۳۷ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که از این تعداد ۱۹۴ نفر دارای تست کرونای مثبت هستند و ۱۹ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۵ نفر وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: در شبانه روز گذشته با ثبت ۴ مورد فوت جدید در استان تعداد فوتی‌های کرونا در استان به ۹۶۳ نفر رسید.

مهدی زاده گفت: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به ۱۱۳ هزار و ۵۳۶ نفر رسید و تا کنون ۳۰ هزار و ۴۱۰ نفر نیز واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و ۶۱ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۶۱۴ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۹۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۸۷ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۷۵ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۹۴ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۲۴۴ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۲۹ هزار ۱۶۱ مورد رسیده است.

وی به فوت ۱۸ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۳ هزار و ۵۸۹ نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان ۳۹۳ هزار و ۶۰۸ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۸۹ هزار و ۳۳۴ مورد است.

حسین صافی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از آغاز واکسیناسیون خبرنگاران کرمانی از روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و اظهار داشت: واکسیناسیون مطابق با لیستی که از وزارتخانه تأیید شده انجام خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه سعی داریم تا قبل از روز خبرنگار همه خبرنگاران واکسینه شوند ادامه داد: نوبت دهی و مکان واکسیناسیون از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود لذا خبرنگاران از مراجعه به مراکز واکسیناسیون عمومی خودداری کنند و مطابق با برنامه به مکانی که به زودی اعلام خواهد شد مراجعه کنند.

استان گلستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان ، شیوع کرونا در گلستان بنا به گفته مسئولان بهداشت و درمان استان فوق بحرانی است و شرایط به نحوی است که مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان ظرفیتی برای پذیرش بیماران جدید کرونایی ندارند.

ستاد استانی مقابله با کرونا هم هفته‌ای یک تا دو بار جلسات خود را برگزار می‌کند که نداشتن ضمانت اجرایی برای مصوبه‌های ستاد کرونا، عملا این جلسه‌ها را بی خاصیت کرده است.

با اینکه وضعیت در سراسر استان گلستان قرمز و فراتر از آن است، نه خبری از اعمال محدودیت‌های اصناف است و نه پروتکل‌های بهداشتی حتی در اماکن دولتی و عمومی به طور کامل رعایت می‌شود. حتی برخی از ادارات نیز، فعالیت کارمندان در شرایط قرمز کرونایی و دورکاری آنها را دور می‌زنند و کسی هم بر اجرای این مصوبه‌ها نظارت ندارد.

مسئولان یکی از علت‌های شیوع گسترده کرونا را عادی انگاری مردم و عدم رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی آنان عنوان می‌کنند اما به نظر می‌رسد این مسئولان هستند که دچار ساده‌پنداری و عادی انگاری شده‌اند که هیچ تصمیم عملیاتی و سفت و سختی را برای کنترل و مهار این بیماری اتخاذ نمی‌کنند.

با افزایش شدید تعداد مبتلایان و بیماران بستری کرونایی در استان برخی تجهیزات هم در استان کمیاب شده و ابتدایی ترین آنها سرم است که مراکز درمانی استان با کمبود مواجه هستند.

تانک‌ها و دستگاه‌های اکسیژن و ونتیلاتور نیز جزو نیازهای ضروری در مراکز درمانی استان بوده و نبود آنها، مشکلات بیماران را افزایش می‌دهد.

در حال حاضر یکهزار و ۶۵۲ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد ۱۷۳ بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند و ۵۶ نفر نیز برای ادامه زندگی به ونتیلاتور نیاز دارند.

استان گیلان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، روند افزایشی مبتلایان به کرونا در گیلان روز به روز این استان را به بحران نزدیک می‌کند و شمار بستری‌شدگان پیک پنجم کرونا در استان گیلان به بیش از هزار و ۴۰۰ نفر رسیده است.

همچنین آمار بستری‌شدگان و بیماران سرپایی نیز افزایش روزافزون دارد و روزانه حدود ۴۰۰ بیمار کرونایی به آمار مبتلایان به کرونا در گیلان افزوده می‌شود.

در پی شیوع گونه‌های جهش‌یافته کرونا در گیلان نظیر کرونای هندی، دلتا و انگلیسی که شدت علائم و کشندگی بیشتری نسبت به گونه اولیه دارند، شمار فوت‌شدگان و بیماران بدحال کرونایی نیز روند افزایشی دارد.

در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۰ بیمار کرونایی بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان گیلان بستری و ۱۷ نفر از بیماران کرونایی نیز در این استان قربانی کرونا شدند.

این افزایش آمار در حالی است که استان گیلان با کمبود تخت‌های بیمارستانی به‌ویژه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها مواجه بوده و شمار بستری‌شدگان از ظرفیت بیمارستان‌های استان گیلان فراتر رفته است.

از طرفی شیوع سویه‌های جهش‌یافته دلتا و هندی که ابتلاهای خانوادگی را به‌دنبال دارد سبب شده تا بیشترین بستری‌شدگان کرونایی در گیلان از اعضای یک خانواده باشند همچنین تعداد زیادی از بستری‌شدگان کودکان و نوجوانان هستند.

استان سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، نوید دانائی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اظهار داشت: آمارهای ارائه شده از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت اخیر (منتهی به سه شنبه) پنج بیمار کرونایی در سطح استان جان خود را از دست دادند در نتیجه تعداد بیماران فوتی کرونایی در استان از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون به عدد یک هزار و ۱۸۹ رسید.

وی افزود: طی ۲۴ ساعت منتهی به امروز همچنین ۳۳۰ مورد بیمار جدید کرونایی نیز در سطح استان سمنان شناسایی شده است همچنین آمارها نشان می‌دهد تعداد بیماران بستری استان به عدد ۵۴۳ رسید که دو برابر آمار ارائه شده ۲۰ روز گذشته بوده و رکوردی محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان کرد: از ابتدای شیوع کووید ۱۹ تاکنون در سطح استان سمنان ۴۷ هزار و ۸۷۴ نفر به این بیماری مبتلا شدند که ۳۶ هزار و ۱۵۸ نفر از این بین به صورت سرپایی مداوا و یا جان خود را از دست دادند و ۱۲ هزار و ۲۳۹ نفر نیز بعد از بستری در بیمارستان بهبود و مرخص شده‌اند.

دانائی افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به امروز همچنین ۷۱ بیمار کرونایی نیز در سطح استان سمنان با بهبودی از بیمارستان مرخص شده‌اند.

وی گفت: براساس آخرین رنگ بندی اعلام شده از طرف ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا، شهرستان سمنان قرمز تیره، شهرستان‌های شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر قرمز، شهرستان سرخه نارنجی و شهرستان‌های میامی و آرادان زرد کرونایی هستند.

استان فارس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، این روزها بیماری کرونا اوج موج پنجم را می‌گذراند و سهمگین‌تر از همیشه است، به گونه‌ای که اعلام جدید وضعیت رنگ‌بندی در استان‌های مختلف نشان از یک بحران فراگیر دارد، اغلب استان‌های کشور یکپارچه قرمز شده‌اند که نشانگر خوبی به لحاظ وضعیت گسترش بیماری نیست.

در استان فارس نیز این موضوع کم و بیش شبیه به سایر استان‌ها است، بر این اساس از ۳۶ شهرستان این استان ۴ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲ شهرستان خرمبید و فراشبند در وضعیت زرد و دیگر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز به سر می‌برند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع بیماری تاکنون در مجموع بیش از یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۴۶ مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و ۸۵ هزار و ۶۴۳ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه و با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۳۲۱ هزار و ۲۳۵ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۲۷ هزار و ۴۰۳ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۳ هزار و ۸۸ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۴۴ هزار و ۳۲۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام جان باختن ۲۸ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون به پنج هزار و ۲۳۶ نفر عنوان کرد.

طی ۲۴ ساعت گذشته، ۵۲۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در سطح بیمارستان‌های استان بستری شدند و مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند، به سه هزار و ۵۵۵ نفر رسیده است.

استان قزوین

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، منوچهر حبیبی در نشست اضطراری قرارگاه عملیاتی مبارزه با ویروس کرونای استان قزوین که صبح امروز با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی، مدیرکل مدیریت بحران و مدیران دستگاه‌های اجرایی در سالن جلسات معاونت سیاسی و امنیتی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به نگرانی جدی از میزان ابتلا و فوتی کرونایی موضوع تعطیلی کامل استان قزوین در حال بررسی است.

وی اضافه کرد: متأسفانه در حال حاضر تمامی مناطق و نواحی استان قزوین وضعیت قرمز دارند و هیچ‌گونه کاهشی در روند ابتلا و بستری در سطح استان دیده نمی‌شود که با توجه به درجه کشندگی بالای ویروس دلتا این موضوع بسیار نگران‌کننده است. ضمن اینکه تعداد بیماران کرونایی مبتلا به سویه دلتا (هندی) هم به سرعت در حال افزایش یافتن است.

حبیبی با بیان اینکه کلیه تخت‌های بیمارستانی استان قزوین در حال پر شدن هستند، ادامه داد: در حال حاضر حدود ۷۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند؛ به طوری که از ابتدای حمله ویروس کرونا به کشور تا امروز بیشترین آمار بستری کرونا در بیمارستان‌های استان قزوین ثبت شده است.

جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش محسوس رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک اشاره کرد و گفت:‌ متأسفانه میزان مراعات شیوه‌نامه‌های بهداشتی پیشگیری از همه‌گیری کرونا در استان قزوین به کمتر از ۴۰ درصد رسیده و به همین خاطر سرعت ابتلا غیرقابل کنترل شده است.

حبیبی افزود: تا زمانی که ۳ اصل مهم استفاده از ماسک بهداشتی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از حضور تجمعات را عملی نکنیم، نمی‌توانیم تغییر محسوسی را در شرایط کرونایی استان شاهد باشیم. البته واکسیناسیون به سرعت در استان قزوین در حال انجام است؛ اما صرف اتکا به واکسیناسیون برای مواجهه با موج پاندمی کرونای دلتا کافی نیست.

وی با ذکر اینکه کرونای سویه دلتا برخی از مسئولان درمانی استان قزوین را هم گرفتار کرده است، ادامه داد: متأسفانه کرونای دلتا به کوچک و برزگ رحم نمی‌کند و حتی کسانی که هر ۲ دوز واکسن کرونا را دریافت کردند هم در بعضی مواقع به این بیماری مبتلا شده‌اند.

استان لرستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سید موسی خادمی شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا اظهارداشت: روند ابتلا به بیماری کرونا در استان بسیار تند است بنابراین اگر دستورالعملهای بهداشتی را رعایت نکنیم با مشکلات و محدودیت‌های جدی مواجه می‌شویم.

وی افزود: از آنجا که وضعیت بیماری کرونا در استان از نظر تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی‌ها تقریبا بحرانی است استاد استانی مقابله با بیماری کرونا تشکیل جلسه داد و گزارش‌ها حاکی از عادی انگاری شدید مردم است.

استاندار لرستان عنوان کرد: عادی انگاری مردم طوری است که انگار فراموش کرده‌اند چنین بیماری خطرناکی وجود دارد، هم اکنون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان بسیار کم و به زیر ۳۰ درصد رسیده است.

خادمی گفت: با توجه به روند افزایشی بیماری کرونا در لرستان از روز دوازدهم مرداد ماه به مدت ۳ روز نسبت به ارزیابی و تاکید بر رعایت پروتکل‌ها در همه اماکن خاص مانند پاساژها، باشگاه‌های ورزشی، دفاتر خدمات و پیشخوان دولت، مراکز پلیس+ ۱۰، رستوران‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی، تالارها و سایر مکان‌های پر خطری که وجود دارد به شدت نظارت انجام می‌گیرد و درصورتی که به این نتیجه برسیم که در این اماکن نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی همکاری نمی‌شود احتمالاً از روز شنبه باید به سمت تعطیلی کامل حرکت کنیم که البته این موضوع به تصمیم بعدی ستاد استانی و ارزیابی آن از نظارتی که در چند روز آینده دارند مربوط می‌شود.

وی به احتمال تعطیلی در مناطق قرمز توسط دولت اشاره کرد و اظهارداشت: اگر ستاد ملی کرونا تصمیم به تعطیلی عمومی بگیرد ما نیز تابع تصمیمات کشور هستیم و اگر این کمیته استانی که قرار است چند روز اجرای پروتکل‌ها را بررسی کند به این جمع‌بندی برسد که با روش‌های عادی پروتکل‌ها رعایت نمی‌شوند ما مستقل از این تصمیم، به سمت تعطیلی پیش می‌رویم.

استاندار لرستان افزود: براساس گزارشات دانشگاه علوم پزشکی لرستان تعداد مبتلایان به کرونا در لرستان به شدت در حال افزایش است و تعداد فوتی‌ها نیز به ۴ الی ۵ نفر در روز رسیده است همچنین آمار بستری‌ها نیز بسیار بالاست.

استان هرمزگان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، روزهای سیاه کرونایی بر هرمزگان سایه افکنده و روزانه شمار زیادی از افراد به این بیماری مهلک و منحوس مبتلا می‌شوند و عده‌ای با توجه به وخامت اوضاع ناچار به بستری شدن در بیمارستان‌ها می‌شوند و در این بین نیز شمار زیادی جان خود را از دست می‌دهند.

مرداد ماه کرونا با حالتی مرگبار در هرمزگان آغاز شد و روند وحشتناک خود را ادامه می‌دهد، این استان در حال حاضر وضعیت فوق بحرانی و بسیار حادی را تجربه می‌کند که کمبود پرستار نیز بر دردهای استان افزوده است.

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: ویروس منحوس کرونا به شدت در کمین است و شیوع گسترده‌ای دارد، تخت‌های بیمارستانی تکمیل شده و اوضاع مناسب نیست.

وی افزود: با توجه به حجم مراجعات بیماران به بیمارستان‌ها و وضعیت نامناسب آنها موارد فوتی رو به افزایش است از مردم می‌خواهیم در خانه بمانند و در دورهمی شرکت نکنند.

نوروزیان گفت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۴۰۵۲۴۹ بوده که در هفته اخیر بسیاری از تست‌ها مثبت بوده و روند بیماریابی در حال افزایش است.

وی تصریح کرد: روند بستری بیماران نیز کاملا صعودی است و در حال حاضر ۱۱۶۲ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند، از این تعداد ۱۲۷ بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت ۳۲ بیمار وخیم است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: شمار بیماران قرنطینه خانگی نیز متاسفانه از مرز ۱۷ هزار نفر گذشته و نشان می‌دهد تا چه اندازه شیوع این بیماری در هرمزگان رشد داشته است.

وی تاکید کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان ۱۲ بیمار دیگر شامل ۸ مرد و ۴ زن در محدوده سنی ۳۸ الی ۹۲ سال از شهرستان‌های بندرعباس، میناب، قشم، حاجی اباد، کیش، بندرخمیر و بستک را گرفت و شمار جان باختگان به ۱۷۱۹ نفر رسید.

استان همدان

دکتر محمد طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: با شناسایی ۵۶۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۲۰ هزار و ۲۳۵ و بیماران سرپایی مثبت به ۵۲ هزار و ۱۳۸ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در روز گذشته ۴ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند تصریح کرد: از ابتدای اپیدمی ویروس تاکنون ۲ هزار و ۳۶۷ بیمار بر اثر شدت بیماری فوت شده‌اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۱۰ بیمار با علائم تنفسی و مشکوک به کرونا به مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان مراجعه کردند اظهار داشت: ۲۰۷ نفر از مراجعان به بیمارستان‌ها در بخش عادی بستری شدند.

طاهری افزود: ۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۴۳ بیمار بستری در بیمارستان‌های استان وخیم گزارش شده است.

وی درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان‌های اسدآباد ۹۳۸، بهار یک هزار و ۷۰، تویسرکان یک هزار و ۱۰۳، رزن ۸۳۹، درگزین ۲۹۸، فامنین ۳۳۶ و کبودراهنگ یک هزار و ۱۰۵ نفر است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: تاکنون سه هزار و ۷۹۶ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۴۸۷ نفر در نهاوند و هفت هزار و ۷۸۹ نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده‌اند.

درحال تکمیل… .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام/ی

R1549/P1549/S6,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68,69,70,71,72,73,74,75,76,1188,1369,1433/CT7 واژه های کاربردی مرتبط

  • واکسن ایرانی کرونا
  • ویروس کرونا
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| رشد 14.3درصدی موارد ابتلا/ 2 هفته تعطیلی برای مهار دلتا/ 4246 فوتی در شانزده روز+ نقشه و نمودار
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| رشد ۱۴.۳درصدی موارد ابتلا/ ۲ هفته تعطیلی برای مهار دلتا/ ۴۲۴۶ فوتی در شانزده روز+ نقشه و نمودار

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید