اخبار فوری شیراز

سومین حرم اهل بیت آماده اقامه عزای حسینی / مراسمات محرم با دستورالعمل‌های ویژه بهداشتی برگزار می‌شود

1399060708500158921064904 شیراز
31بازدید

سومین حرم اهل بیت آماده اقامه عزای حسینی / مراسمات محرم با دستورالعمل‌های ویژه بهداشتی برگزار می‌شود

  • ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ – ۱۶:۰۹
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

سومین حرم اهل بیت آماده اقامه عزای حسینی / مراسمات محرم با دستورالعمل‌های ویژه بهداشتی برگزار می‌شود

گروه استان‌ها -تنها یک هفته دیگر تا آغاز یک محرم دیگر باقی مانده و در این میان دستورالعمل‌هایی برای برپایی و اقامه عزای حسینی از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا در فارس اعلام شده است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، زمزمه روضه و مداحی، کوچه پس کوچه‌هایی که سیاه پوش شدند، سر در مغازه‌ها و خانه‌هایی که پرچم عزا آویختند، حفظ این شعائر ارزشمند به فرمایش پیامبر(ص) دلالت دارد که فرمود: « اِنَّ لِقَتل الحُسین (ع) حَرارَه فِی قُلوبِ المُؤمنین لا تَبرد اَبداٌ»؛ برای شهادت حسین(ع)، حرارت و گرمایی در دل‌های مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.

محرم برای ما مسلمانان و شیعیان تنها ماه حزن و اندوه نیست؛ تنها این نیست که امام‌مان را شهید کردند و ما را برای ابد سوگوار؛ محرم برای ما ماه شعور است؛ شعور حسینی. ماه ادب است؛ ادبی از جنس حربن‌یزید ریاحی که با همان رادمردی رستگار شد. ماه وفاداری به دین و ولایت و امام است؛ وفاداری که حضرت عباس (ع) سرآمد آن است و تا دنیا دنیاست چون عباس(ع) وفادار به دین و اهل بیت(س) پیدا نمی‌کنیم.

ماهی است که اسلام و مظاهر اسلام واقعی زنده می‌شود؛ همانگونه که امام حسین(ع) علت قیام خود را احیای دین جدش رسول‌الله(ص) عنوان کرد. در این یکی دو سالی که بیماری کرونا سایه سهمگینش را بر همه چیز انداخته شرایط ویژه‌ای برای اجرای مراسم‌های مذهبی نیز ایجاد شده است.

تنها یک هفته دیگر تا آغاز یک محرم دیگر باقی مانده و در این میان دستورالعمل‌هایی برای برپایی و اقامه عزای حسینی از سوی ستاد استانی مقابله با کرونا اعلام شده است. عبدالرضا قاسمپور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا در این باره نیز توضیحاتی را در جمع خبرنگاران اعلام کرد.

به گفته وی برای مراسمات ماه محرم جلسه مشترکی با نهادهای مرتبط برگزار شده و بنا بر این است که این مراسمات مشابه سال گذشته با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نکات خاص این مراسم برگزار شود.

مقدمات عزاداری ماه محرم در تهران از شنبه هفته آینده آغاز می‌شودشرایط برگزاری عزاداری ماه محرم از سوی کمیته امنیتی ستاد کرونا اعلام شدمراسم عزاداری محرم در استان کرمان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود/ تلاش می‌کنیم امسال هیچ هیئتی تعطیل نشود

قاسم‌پور در تشریح شرایط برگزاری مراسم‌های ماه محرم گفت: این مراسمات باید در فضای باز و حداکثر به مدت ۲ ساعت برگزار شود همچنین شرکت‌کنندگان در مراسم حتما باید از ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و وسایل شخصی استفاده کنند.

نذری‌های محرم نیز یکی از موارد مورد سوال در این روزهای ویژه است که به گفته جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا این آیین باید به صورت عرضه مواد خشک یا در قالب بیرون بر باشد.

در ادامه این جریان رضا محمدیان، رئیس شورای هیئات مذهبی استان فارس نیز در خبری دستورالعمل برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم و صفر در استان را اعلام کرد که در صدر این دستورالعمل‌ها الزام رعایت اصول بهداشتی و تمامی موارد مصوب برای همگان است.

به گفته وی بر اساس ابلاغ استانداری فارس، ادارات آموزش و پرورش، شهرداری‌ها، سازمان تربیت بدنی، دانشگاه‌ها و ادارات دولتی موظف هستند همکاری لازم را با هیئت‌های دارای مجوز برای در اختیار گذاشتن حیاط، فضا‌های روباز، پارک‌ها و سالن‌ها جهت برگزاری مراسم و سیاه پوش کردن محیط پیرامونی داشته باشند.

ضدعفونی کردن محل برگزاری مراسم، جمع‌آوری زباله‌های مربوط به مراسم و وجود مواد ضدعفونی در محل برگزاری مراسم از دیگر الزاماتی است که محمدیان در صحبت‌هایش به آن اشاره می‌کند و از تعطیلی مراسماتی نظیر تعزیه، شیرخوارگان حسینی و روضه‌های خانگی نیز خبر می‌دهد.

رئیس شورای هیئات مذهبی استان فارس با اشاره به فعالیت بیش از ۷ هزار هیئت مذهبی در استان فارس تاکید کرده است که هیئات مذهبی باید مراقب باشند تا از انجام حرکات یا اموری که سبب ایجاد وهن، بدبینی و فضاسازی علیه مراسم عزاداری شود خودداری کنند.

محمدیان اظهار امیدواری کرد که با فعالیت گسترده تمامی هیئت‌های مذهبی و رعایت کامل موارد و دستورالعمل‌های بهداشتی شاهد برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزاداری ماه محرم و صفر باشیم.

در همین رابطه نیز مطابق سنت هر ساله آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) برنامه‌هایی ویژه ایام محرم برگزار می‌کند که این برنامه‌ها در روزهای آتی اطلاع‌رسانی می‌شود.

انتهای پیام/۴۲۴/ش

R7533/P/S6,61/CT7

مقدمات عزاداری ماه محرم در تهران از شنبه هفته آینده آغاز می‌شود
مقدمات عزاداری ماه محرم در تهران از شنبه هفته آینده آغاز می‌شود

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید