اخبار فوری شیراز

شاخصی که رئیس جمهور ایران را به درستی پیش‌بینی می‌کند

5409682 شیراز
41بازدید

در مهندسی با استفاده از فرمول های ریاضی و مدلسازی از رفتار فعالیت ها و سیستم های مهندسی، تخمین های بسیار نزدیک و خوبی از رفتار و عملکرد فرایندها حاصل می شود، که متعاقبا از آنها در طراحی استفاده می شود.

اما تعمیم و برون یابی صحیح یا نزدیک به درست آن در علوم انسانی مثل رای دادن افراد در یک جامعه هدف، کاری بس دشوار ولیکن بسیار رضایت بخش و فوق العاده مهم از دیدگاه علمی به حساب می آید، به خصوص اگر مدل پیشنهادی، جواب کاملا درست را در لابلای الگوریتم های مطرح محاسبه نماید.

در همین رابطه، متعاقب تحقیقات وسیع صورت پذیرفته در دوران قبل از انتخابات ریاست جمهوری اخیر، شاخصی (Predictive Index, FNA ) در کشور برای اولین بار، توسط نگارنده از درون "فضای مهندسی" برای پیش بینی کاندیدای برنده در "علوم انسانی/سیاسی" در هریک از استانها و برای کل کشور در انتخابات ایران در تاریخ ٢۵ خرداد ١۴٠٠ معرفی شد: نمرات ثلث سوم نامزدها و بررسی نتایج نهایی انتخابات

این شاخص در کشورهایی مذهبی و یا با ساختار ایدئولوژیک کارایی داشته و در کشورهای دیگر عملا تصور می رود محملی برای بکار گیری نداشته باشد ! البته توصیه می شود در دیگر کشور های جهان نیز قبل از جمع بندی نهایی در خصوص کارایی آن یا تطبیق آن با شرایط محلی، کنترل هایی صورت پذیرد.

در این یادداشت بسط مدل پیشنهادی و کنترل ان در کشور توضیح داده می شود. طبق این شاخص جدید توصیه می شود از این تاریخ (انتخابات ١۴٠٠ ریاست جمهوری) در انتخابات آتی، این شاخص جدید بصورت جدی در تشکیلات ستادهای انتخاباتی کاندیدها، تعریف و مد نظر کاندید های ریاست جمهوری برای برنده شدن قرار بگیرد. این شاخص جدید، دقیقا از نیازهای اجرایی برای حصول به پست ریاست جمهوری و در صورت انجام تک تک اقدامات لازم، نسبت به تعین و تخمین برنده احتمالی (بسیار نزدیک) در انتخابات اتی را بسیار دقیق معرفی می نماید .

این شاخص کارایی بسیار خوبی در انتخابات اخیر از خود نشان داد که می توان انرا تحت عنوان، شاخص یا ضریب تاثیر نسبت رای روستایی به شهری، (FNA- فنا) که مخفف لاتین نام نگارنده و محقق نیز می باشد و عملا در فارسی هم فنا یا بقا را برای کسب سمت ریاست تداعی می نماید، تعریف نمود،

بر اساس این شاخص:

تعداد رای روستا و شهر های کوچک

FNA = ——————————————

تعداد رای شهرهای بزرگ

روستا: به معنی آرای شهر های کوچک و روستاها و

شهر : به معنی آرای شهر های بزرگ (قابل توجه: در مشهد و قم ممکن است در شاخص پیشنهادی ناپایداری ایجاد شود که بدلیل نبود ریز تعداد رای ها هنوز کنترل نشده است ! در همین راستا، در استان هایی که زادگاه و محل تولد کاندیدها هم بود حداقل در این انتخابات از خود ناپایداری نشان نداد )

هرچه این شاخص به عدد یک نزدیکتر و ۱ < FNA باشد، احتمال کاندید های روحانی و سنتی یا با ایدولوژی خاص بیشتر خواهد بود.

هرچه این شاخص از عدد یک کوچکتر و ۱ > FNA باشد، احتمال برد نامزدهای غیر سنتی و متفاوت بیشتر خواهد بود.

شاخصی که رئیس جمهور ایران را به درستی پیش‌بینی می‌کند

دلایل اهمیت این شاخص ( FNA ) خود نیاز به مقاله ای دیگر دارد که فعلا فرصت و جای آن در این یادداشت میسر نیست. ولیکن روند نشان می دهد که من بعد، کاندید های مطرح در سطح ریاست جمهوری می بایستی روی این شاخص خاص از قبل برای برد سرمایه گذاری و برنامه ریزی نمایند.

مطالعه موردی: استان تهران/استان فارس/استان اذربایجان شرقی- ملاک، آمار رسمی کشور

اعلام رسمی میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری/جزئیات آرای استان تهران

بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری، از مجموع ۹ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۷۷نفر واجدین شرایط شرکت در انتخابات در استان تهران، ۳ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۵۸۰ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۳۴.۳۸ درصد واجدین شرایط در استان تهران و درصد مشارکت شهر تهران ۲۶ درصد است.

در انتخابات ریاست جمهوری استان تهران ۵۴ درصد مشارکت کنندگان مردان و ۴۶ درصد را زنان تشکیل دادند.

سید ابراهیم رئیسی با اخذ ۲ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۵۰۴ رای معادل ۶۴.۲۶ درصد آرا در استان تهران افزود: محسن رضایی ۳۱۴ هزار و ۷۷۲ رای معادل ۹.۳۶ درصد آرای استان تهران، عبدالناصر همتی ۲۹۵ هزار و ۲۱۱رای معادل ۸.۷۸ درصد آرای استان تهران و سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۱۷۸ هزا رو ۲۵۲ رای معادل ۵.۳۰ درصد آراء در استان تهران کسب کرده‌اند.

براساس نتایج صندوق ها؛ ۳۹۸ هزار و ۸۴۱ رای باطله ماخوذه معادل ۱۱.۸۶ درصد آراء استان تهران و تعداد ۱۳ هزار و ۷۷۱ رای معادل ۰.۴ درصد آرای باطله غیر ماخوذه در استان تهران است/ ایلنا

تعداد رای در استان تهران ۳۳۴۶۵۸۰

مشارکت تهران، شهر بزرگ ۲۶%

۳۳۴۶۵۸۰ x 26% = 870110 شهر

‎۳۳۴۶۵۸۰ – ۸۷۰۱۱۰ = ۲۴۷۶۴۶۹ روستا

FNA = 2.9 >> 1

این شاخص در شیراز = ۳.۲۵

این شاخص در تبریز = ۲.۷۴

این شاخص در سطح استان های دیگر و بخصوص در کل کشور دقیق عمل نموده و همانگونه که مشاهده می شود، شاخص بخوبی توان تخمین اقای ریسی بعنوان ریس جمهور را بر اساس الگوریتم رای های ماخوذه از خود نشان داد.

در همین راستا برای کاندیدهای اتی انتخابات استانی یا کشوری توصیه می شود، اول در روستا ها و شهر های کوچکتر برای معرفی بیشتر و بهتر خود پایگاه هایی ایجاد و سپس در شهر های بزرگتر حتما با مسایل پر محتوای بحث های خود را با اهالی شهر مطرح بفرمایند، و از بحث های ابتدای و احساسی مثل افزایش یارانه یا … حداقل در شهر های بزرگ جدا دوری نمایند.

*از کمک و همکاری در استخراج آمار مربوطه برای تهیه و تنظیم این مقاله از آقای مهندس یاشار بنائی ‌زاده کمال تشکر را دارم. *

* استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران در ایران

کد خبر ۱۵۴۱۴۷۱منبع

پاسخ دهید