اخبار فوری شیراز

مثبت شدن ۵۱ درصد از تست‌های تشخیصی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته؛ استان فارس روزهای سختی را پیش رو دارد

1400020312142456122618894 شیراز
45بازدید

مثبت شدن ۵۱ درصد از تست‌های تشخیصی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته؛ استان فارس روزهای سختی را پیش رو دارد

  • ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ – ۲۱:۳۴
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

مثبت شدن 51 درصد از تست‌های تشخیصی کرونا در 24 ساعت گذشته؛ استان فارس روزهای سختی را پیش رو دارد

گروه استان‌ها – رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از مثبت شدن ۵۱ درصد از تست‌های تشخیصی کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان فارس سخن گفت و این آمار بالا را نگران‌کننده دانست.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز‌ ، حدود یک سال و نیم از شیوع بیماری کرونا در ایران و به تبع آن استان فارس می‌گذرد، روزهای زیادی گذشته، سختی‌های زیادی پشت سر گذاشته شده، خانواده‌های بسیاری داغدار شدند، بسیاری از کادر درمان در راه شهید شدند اما هنوز کرونا ادامه دارد و عده‌ای که هر شرایطی را ساده می‌انگارند و بیخیال کرونا دورهمی و مهمانی‌های خانوادگی دارند یا به سفر می‌روند.

همین دست رفتارها در کنار برخی از بی‌تدبیری‌های دولت و روند ناقص و کند واکسیناسیون کرونا تا امروز ادامه پیدا کند و این روزها که اوج موج پنجم را می‌گذراند سهمگین‌تر از همیشه باشد به گونه‌ای که اعلام جدید وضعیت رنگ‌بندی در استان‌های مختلف نشان از یک بحران فراگیر دارد، اغلب استان‌های کشور یکپارچه قرمز شده‌اند که نشانگر خوبی به لحاظ وضعیت گسترش بیماری نیست.

بر این اساس از ۳۶ شهرستان استان فارس هم اکنون ۳۰ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا، ۴ شهرستان اقلید، بوانات، رستم و سروستان در وضعیت نارنجی و ۲ شهرستان خرم بید و فراشبند در وضعیت زرد قرار دارند. در پی این شرایط و اعلام تکمیل ۱۰۰ درصدی تخت‌های بستری کرونایی در استان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواهان تعطیلی کامل استان به مدت محدود شد.

مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از مثبت شدن ۵۱ درصد از تست‌های تشخیصی کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان فارس سخن گفت و این آمار بالا را نگران‌کننده دانست. به گفته وی مراجعه زیاد بیماران و موارد مشکوک کرونا به مراکز ۱۶ ساعته نشان می‌دهد که در هفته آینده با آمار بالای مراجعه به بیمارستان‌ها مواجه هستیم.

هشدار سرخ کرونایی در استان سمنان هر روز پررنگ‌تر می‌شود۵۱۵ هزار بیمار کرونایی در روسیه همچنان تحت درمانندظرفیت ۳ بیمارستان ارومیه برای پذیرش بیمار کرونایی تکمیل شد

به گفته وی در ۲۴ ساعت گذشته ۵۱۰ نفر ورودی و بستری جدید در بیمارستان‌های فارس ثبت شده که آماری بالا و تهدیدی جدی برای سلامت جامعه محسوب می‌شود.

عبدالرسول همتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تکمیل شدن ظرفیت بیمارستان‌های درگیر کرونا و وجود لیست انتظار بیماران خبر داد و این موضوع را در کنار تعداد بستری‌های روزانه بیش از ۵۰۰ نفر نگران‌کننده دانست.

به گفته وی هم اکنون مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علائم که هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند سه هزار و ۸۱۶ نفر هستند که از این تعداد، ۳۲۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU قرار دارند.

همتی همچنین به آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا در شهرهای استان نیز اشاره کرد که بر این اساس این آمار به شرح زیر است؛ دو هزار و ۴۶۲ مورد مربوط به شیراز؛ ۳۴۱ مورد مربوط به مرودشت؛ ۳۱۱ مورد مربوط به کازرون؛ ۱۳۹ مورد مربوط به داراب؛ ۱۲۳ مورد مربوط به آباده؛ ۱۰۵ مورد مربوط به ممسنی؛ ۸۴ مورد به لامرد؛ ۷۶ مورد مربوط به اقلید؛ ۷۵ مورد مربوط به نی ریز؛ ۷۱ مورد مربوط به استهبان؛ ۶۹ مورد به کوار؛ ۶۶ مورد مربوط به فیروزآباد؛ ۵۵ مورد مربوط به سپیدان؛ ۴۵ مورد مربوط به کوه چنار؛ ۴۴ مورد مربوط به قیروکارزین؛ ۴۳ مورد مربوط به خرامه؛ ۴۱ مورد مربوط به زرقان؛ ۳۸ مورد مربوط به خرمبید؛ ۳۷ مورد مربوط به رستم؛ ۳۴ مورد هر کدام مربوط به زرین دشت و ارسنجان؛ ۳۱ مورد مربوط به بوانات؛ ۳۰ مورد هر کدام مربوط به سروستان و بیضا؛ ۲۷ مورد مربوط به مُهر؛ ۲۶ مورد مربوط به پاسارگاد؛ ۱۱ مورد مربوط به فراشبند؛ ۸ مورد مربوط به بختگان و ۲ مورد سرچهان.

‌شیوع کرونای موسوم به دلتا در فارس و اهمیت مشارکت تمام اقشار جامعه برای قطع زنجیره انتقال بیماری بسیار ضروری است و به تایید مسئولان بهداشت و درمان استان بهترین روش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

با توجه به شیوع موج پنجم کرونا موسوم به دلتا، این موضوع لزوم اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مرتب دست‌ها و به ویژه پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی و سفرهای غیرضروری را بیشتر می‌کند.

همچنین تاکید همه مسئولان بر خودداری از سفرهای غیرضروری به ویژه سفر به شهرستان‌های با وضعیت قرمز است که البته از سوی بخش زیادی از مردم رعایت می‌شود اما باید همه در این زمینه مشارکت کنند.

انتهای پیام/۴۲۴/ ت

R7533/P/S6,61/CT7

هشدار سرخ کرونایی در استان سمنان هر روز پررنگ‌تر می‌شود
هشدار سرخ کرونایی در استان سمنان هر روز پررنگ‌تر می‌شود

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید