اخبار فوری شیراز

جدیدترین اخبار کرونا در ایران | آیا پیک ششم زودتر از راه می‌رسد؟ / احتمال تزریق دوز سوم واکسن + نقشه و نمودار

1400012214021457822552444 شیراز
10بازدید

جدیدترین اخبار کرونا در ایران | آیا پیک ششم زودتر از راه می‌رسد؟ / احتمال تزریق دوز سوم واکسن + نقشه و نمودار

  • ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ – ۱۰:۱۸
  • اخبار استانها
  • اخبار استان تهران

جدیدترین اخبار کرونا در ایران | آیا پیک ششم زودتر از راه می‌رسد؟ / احتمال تزریق دوز سوم واکسن + نقشه و نمودار

گروه استان‌ها ـ بررسی دو هفته اخیر تعداد موارد فوتی ناشی از کرونا نشان می‌دهد از ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تا روز گذشته ۷۴۹۷ نفر براثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند یعنی روزانه متوسط حدود ۵۳۶ نفر که رغم نگران کننده‌ای است.

– اخبار استانها –

به‌گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، روز گذشته درحالی سعید نمکی وزیر بهداشت نسبت به تاب‌آوری کادر درمان در پیک‌های احتمالی بعد سخن گفت که کارشناسان بهداشت و درمان براین باورد که پیک ششم کرونا بسیار زودتر از آنچه تصور کنیم ایجاد می‌شود.

این گروه معتقدند طولانی شدن پیک پنجم درکنار بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی هر دو عواملی هستند که می‌تواند زمینه ایجاد موج تازه کرونایی را فراهم کند، این درحالی است که ورود پناهجویان افغانستان به دلیل شرایط فعلی کشورشان نیز می‌تواند در این زمینه تشدید کننده احتمال شکل‌گیری پیک‌تازه کرونا بخصوص در شهرستان‌های مرزی شرق کشور و البته قم باشد.

کارشناسان بهداشت و درمان همچنین تاکید دارند البته نگرانی اصلی اینجاست که ثبت مواردی از بیماری لامبدا در کشور ترکیه و تردد بسیار بالای میان دو کشور بخصوص از مرزهای هوایی می‌تواند بازهم کشورمان را همچون درگیری با ویروس دلتا غافلگیر کند و شاهد مثال این موضوع هم سخنان عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کووید – ۱۹ است که ثبت موارد ابتلا به دلتا در ترکیه را تایید کرده است.

از سوی دیگر روند روبه‌رشد بیماری در سراسر کشور بخصوص در روزهای اخیر به‌گونه‌ای بوده که دوباره وزیر بهداشت اظهار نگرانی از تاب‌آوری نظام بهداشت و سلامت در مقابله با این ویروس کرده باشد و درهمین زمینه کارشناسان تاکید دارند درصورتی که پیک‌تازه‌ای از همه‌گیر شکل‌گرفته و روند بیماری تشدید شود واقعا جای نگرانی نسبت به ادامه مقابله و مدیریت ویروس منحوس وجود دارد.

واکسیناسیون گسترده برای کاهش بیماری

به گفته این گروه بهترین راهکار برای پیشگیری از بحرانی در ابعاد یاد شده افزایش تعداد جامعه هدف برای واکسیناسیون است به این دلیل که براساس مشاهدات علمی افرادی که حتی دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد کمتر از دیگران درگیر موارد حاد بیماری و فوت می‌شوند.

در این زمینه دبیر کمیته علمی کووید – ۱۹ نیز اظهار داشت: ویروس دلتا نسبت به ویروس‌های قبلی بسیار تهاجمی‌تر و ناشناخته‌تر عمل می‌کند به همین دلیل لازم است کاملا هوشمندانه در این زمینه عمل کنیم که تا امروز تمام مسئولان و کادرمان در این زمینه گام برداشته و در تلاش هستند که هموطنان بهترین و استانداردترین شیوه‌های درمانی را دریافت کنند.

دکتر عابدینی درباره اهمیت واکسیناسیون در مدیریت شرایط عنوان کرد: حتی یک دُز واکسیناسیون بین ۳۰ تا ۵۰ درصد روی شدت و مرگ و میر اثر دارد و به این معنی نیست که اگر روند کند است آنهایی که اول واکسن زده‌اند دیگر واکسیناسیون شان کارایی ندارد. این امر توجیهی برای دیرکرد واکسیناسیون نیست و لازم است واکسیناسیون سرعت بیشتری پیدا کند و خدا را شکر در روزهای اخیر این روند سرعت بهتری داشته است.

عابدینی همچنین با اشاره به احتمال تزریق دُز یادآوری برای گروهی از هموطنان گفت: در سازمان جهانی بهداشت برای افراد در خطر بالای ۵۰ سال و افراد دارای نقص سیستم ایمنی تزریق دُز سوم مجاز شناخته شده است و وزیر بهداشت هم توصیه داشتند این موضوع برای کادر درمان و افراد با ریسک بالا بررسی شود.

به گفته وی این امر نیاز به مطالعات و منابع بیشتر واکسن دارد و لازم است واکسیناسیون جامعه نیز سرعت بیشتری یافته باشد و انشاالله با تصمیمات دولت جدید برای تامین واکسن، میزان واکسن بیشتری به دستمان خواهد رسید. در این زمینه نوع واکسن خاصی مطرح نیست که اگر کسی فلان واکسن را زده بود دُز سوم را دریافت کند اما برای اینکه دُز سوم تزریق شود شاید از بعضی پلتفرم‌ها، برای تزریق به همه‌ واکسن‌ها انتخاب شود.

آمارهای معنادار را جدی بگیریم

در همین حال کارشناسان با اشاره به اظهار نگرانی وزیر بهداشت از آینده و همچنین تاکید دبیر کمیته علمی کووید – ۱۹ بر سرعت‌بخشیدن به واکسیناسیون می‌گویند: بررسی آمارها در دو هفته گذشته کاملا گویای شرایط در آینده نزدیک یعنی نیمه شهریورماه خواهد بود، چون قبلا پیش‌بینی شده بود عبور از مرز فوت ۱۰۰۰۰۰ نفر در مرداد ۱۴۰۰ می‌تواند زنگ هشداری بسیار جدی برای آغاز فصل پاییز باشد.

در این زمینه کارشناسان معتقدند رشد ۲۶.۲ درصدی موارد بستری و ۲۵.۶ درصدی موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در روزهای پایانی می‌تواند اثر گذاری قابل ملاحظه‌ای در آمار تعداد موارد فوتی ناشی از ویروس منحوس باشد و گواه این موضوع هم جهش ۳۶.۵ درصدی تعداد موارد فوتی نسبت به ۱۴ روز قبل است.

به گفته این کارشناسان فوت نزدیک به ۷۴۹۷ نفر از هموطنان براثر بیماری کرونا در دوره گذشته یعنی روزانه نزدیک به ۵۳۶ نفر شاهد مثالی غیرقابل انکار از مشکلات در روزهای پاییزی سال جاری درصورت بی‌توجهی به گسترش واکسیناسیون و البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

از سوی دیگر این گروه ضمن اشاره به تعداد ۱۰۴۴۱۹ مورد تست در ۲۷ مردادماه سال‌جاری معتقدند این تعداد تست برای غربالگری هوشمندانه و ردیابی بیماران برای اجرای دقیق قرنطینه کافی نیست چون آمارها نشان می‌دهد تقریباً ۳۸ درصد از تست‌ها مثبت اعلام شده و تردد این بیماران در سطح شهر‌ها با توجه به سرایت بسیار بالای ویروس دلتا می‌تواند دردسرساز باشد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

جولان دلتا ‌در روزهای سیاه کرونایی کرمان؛ فوتی‌های کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور به مرز ۴۰۰۰ نفر رسیداستمرار وضعیت بحرانی کرونا در استان سمنان / قومس به ‌قله پیک پنجم کرونا نزدیک شدروند افزایشی بی‌سابقه بیماران ICU کرونایی در چهارمحال و بختیاری / روزهای سیاه شروع شد‌

استان آذربایجان غربی/۱۷ فوتی روز گذشته

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با تشریح وضعیت کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: هم اکنون تنها شهر نارنجی استان، پیرانشهر است و سایر شهرها در وضعیت قرمز و قرمزتیره هستند.

وی افزود: در شبانه روز گذشته ۱۷ نفر دیگر در شهرهای ارومیه، تکاب، خوی، پلدشت، ماکو، شاهین‌دژ و مهاباد به آمار فوتی‌های کرونایی در استان افزوده شد و تعداد کل جانباختگان به پنج هزار و ۱۵۶ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی از ابتلای یک هزار و ۸۴۰ مورد جدید در استان خبر داد و گفت: هم اکنون مجموع کل مبتلایان به کرونا ویروس به ۲۱۶ هزار و ۲۸۶ نفر رسیده است.

وی از افزایش تعداد بستری‌های سندروم حاد تنفسی اظهار تاسف کرد و اظهار داشت: شمار این بستریان به یک هزار و ۷۰۵ نفر رسیده است.

آقازاده تعداد بیماران تحت دستگاه ونتیلاتور را نیز ۶۲ نفر عنوان کرد و گفت: همچنین هم اینک ۷۳۵ نفر بستری مشکوک و ۲۷۱ نفر بستری آی سی یو در سراسر استان وجود دارد.

وی با اشاره به آمار واکسیناسیون نیز افزود: در شبانه روز گذشته ۲۸ هزار و ۲۱ نفر بر علیه این بیماری در آذربایجان‌غربی واکسینه شدند و تعداد کل واکسیناسیون به ۶۷۵ هزار و ۸۶۴ نفر رسیده است.

استان اصفهان/۳۶ درصد تست‌های کرونا مثبت است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان ۷۰۰۹ نفر بودند که ۲۵۷۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده ۵۹۲ نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت ۳۷۸ بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر ۳۳۶۸ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد ۴۲۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۴۰ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۲۳ نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان ایلام/ روند صعودی بیماری همچنان ادامه دارد

محمد کریمیان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ایلام، با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام، اظهار کرد: تاکنون تعداد ۵۰ هزار و ۱۴۱ نفر بیمار مبتلا به کرونا در کل استان بستری شده‌اند.

وی با بیان آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، افزود: در این بازه زمانی ۳۳۴ مورد مثبت جدید بیماری کرونا در استان شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۴۴۶ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان ایلام بستری هستند، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت اخیر ۱۵۰ بیمار جدید در بیمارستان‌ها بستری شدند و تاکنون کل آمار بهبود یافته‌ها ۴۷ هزار و ۴۹ نفر بوده است.

کریمیان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته پنج مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در استان که دو مورد در شهرستان ایلام، یک مورد در شهرستان دره شهر، یک مورد در شهرستان ایوان و یک مورد مربوط به شهرستان بدره گزارش شده است و مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تاکنون ۸۹۳ نفر بوده است. ‌

استان بوشهر /۲۰۰ بستری روزانه

سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با بیان اینکه روزانه بیش از ۹۰۰ بیمار کرونایی شناسایی می‌شود اظهار داشت: از این تعداد بیمار ۲۰۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری و مابقی در درمانگاه‌های سرپایی خدمات درمانی را دریافت می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها در خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی را ستود و گفت: سپاه پاسداران، نیروهای نظامی، تأمین اجتماعی، گروه‌های جهادی، نهادهای انقلاب اسلامی و دیگر دستگاه‌ها هماهنگی‌های مطلوبی در رسیدگی به بیماران کرونایی و تأمین امکانات و تجهیزات دارند که امید می‌رود با روند که در پیش است بیماری کرونا در استان مهار شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر اکنون روند ابتلا به این بیماری را صعودی دانست و بیان کرد: روزانه بیش از ۹۰۰ بیمار کرونایی در استان شناسایی و یک چهارم آن در بخش کرونایی بیمارستان‌ها بستری می‌شوند که نسبت به ماه قبل افزایش ۳ برابری دارد.

وی از اشغال همه تخت‌های بخش کرونایی بیمارستانی‌های استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: از ۹۰۰ تخت بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر همه آن در اشغال بیماران کرونایی است و این درحالی است که تعداد دیگر بیمار در مراکز سرپایی خدمات لازم درمانی دریافت می‌کنند.

کشمیری با بیان اینکه روز گذشته حدود ۲۰۰ بیمار جدید در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند تصریح کرد: از ۹۰۰ بیمار بستری در بیمارستان‌ها، یک سوم آن در ۲ بیمارستان مرکز استان بوشهر بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به بستری‌های بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها افزود: اکنون ۶۴ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و ۲۹ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری از ثبت فوت شش نفر دیگر در روز گذشته خبر داد و بیان کرد: تاکنون یک‌هزار و ۶۶۰ بیمار کرونایی در استان بوشهر فوت کرده‌اند و این درحالی است که با افزایش بیماران بستری فوتی‌ها افزایش می‌یابد.

دبیر ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان بوشهر با بیان اینکه روز گذشته ۲۰۲ بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۷۷ هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

وی باتأکید بر توجه به رعایت شیوه‌های بهداشتی برای گذر از موج پنجم بیماری کرونا تصریح کرد: تنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز مسافرت و دورهمی می‌توان از موج پنجم بیماری کرونا عبور کرد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان کرمان / بدترین از نظر همه‌گیری

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، با بحرانی شدن وضعیت کرونا در بزرگ‌ترین استان کشور، ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت و درمان به استان کرمان آمد و وضعیت رسیدگی به بیماران کرونایی در بیمارستان‌های این استان و واکسیناسیون مردم را بررسی کرد.

وی کرمان را جزو بدترین استان‌ها در زمینه شیوع کرونا دانست و اظهار داشت: در حال حاضر هزار و ۸۹۵ نفر بستری دارد که این تعداد ۶۰ درصد از آبان‌ماه سال جاری بیشتر است.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه استان کرمان همچون دیگر استان‌های جنوب کشور آمار بستری بسیار بالایی داشته و بیماری در این استان بسیار شدت گرفته است گفت: خوشبختانه با توجه به تجربه موج‌های قبلی بیماری، مدیریت خوبی انجام شده و در زمینه سرم و دارو در این استان کمبودی نیست.

وی با اشاره به اینکه برای مبارزه بهتر با کرونا باید انجام آزمایش از افراد بیشتر شده و واکسیناسیون گروه‌های سنی اعلام شده نیز به سرعت انجام شود افزود: در شهریور و مهر واردات واکسن افزایش یافته و تولیدات داخلی هم بیشتر خواهد شد.

حریرچی با بیان اینکه پیک پنجم کرونا در ایران ناشی از ویروس نوع واریانت دلتا به عنوان مسری‌ترین ویروس شناخته شده جهان، است گفت: با وجود نشانه‌های اولیه بهبودی شرایط، امیدواریم تعداد کشته‌های این پیک کرونا نیز کاهش یابد و روند ابتلا و روند بستری در ۱۴ استان ثبات یافته و شرایط کرونا در این استان‌ها رو به نزول است.

حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با بیان اینکه در موج سنگین قبلی در آذر پارسال از هزار و ۳۷۰ بیمار در کل استان، ۷۹۰ بیمار قطعی مبتلا به کرونا بودند افزود: در حال حاضر از هزار و ۸۹۵ بیمار بستری، هزار و ۸۰ بیمار قطعی کرونا هستند و ۲۴۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری قرار دارند.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۱۰۰ تخت کرونایی آماده شده در استان و۲۵۰ تخت ای سی یو همه پر شده‌اند افزود: از نظر دارو و اکسیژن در مضیقه نیستیم و مشکل عمده ما کمبود نیروی انسانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: برای جلوگیری از تکمیل شدن گنجایش بیمارستان‌ها، سیستم مراقبت در منزل نیز برقرار شده و بیماران بخشی از مراقبت‌ها را با هماهنگی بیمه‌ها در منزل دریافت می‌کنند.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان هزار و ۱۱۳ مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۶۴۱ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: ۶۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۲۲۵ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۷۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۱۰۵ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۲۶۷ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۳۳ هزار ۴۵ مورد رسیده است.

وی به فوت ۳۲ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۳ هزار و ۹۹۴ نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان ۶۰۷ هزار و ۱۵۰ مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را ۱۷۲ هزار و ۶۵۳ مورد است.

استان سمنان/۱۳۰ مورد ابتلای جدید

نوید دانائی در این زمینه افزوده است: روز گذشته درمجموع ۱۳۰ بیمار مبتلای قطعی به کرونا در شهرهای زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شد که ۴۵ نفر از این تعداد بستری‌شده‌اند.

وی اضافه کرد: با احتساب این ۴۵ نفر، مجموع بیماران مبتلای قطعی به کرونا در مرکز و غرب استان سمنان از ابتدای پاندمی کووید ۱۹ تاکنون به عدد هشت هزار و ۳۰۹ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان افزود: همچنین ۸۵ بیمار شناسایی‌شده مبتلای قطعی به کووید ۱۹ در جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نیز به‌صورت سرپایی بوده و داروهای مربوط به بیماران سرپایی را دریافت کرده و در خانه و قرنطینه خانگی دوران نقاهت خود را طی می‌کنند.

به گفته دانائی، مجموع بیماران شناسایی‌شده قطعی مبتلا به کووید ۱۹ بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی (تست PCR) از ابتدای همه‌گیری کرونا تاکنون در جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به ۲۷ هزار و ۴۸۴ نفر رسید.

وی یادآور شد: بدین ترتیب در حدود ۱۸ ماه گذشته تعداد ۳۵ هزار و ۷۹۳ بیمار مبتلا به کرونا در جمعیت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان شناسایی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان همچنین از ترخیص ۳۴ بیمار مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان‌های شهرهای زیرپوشش این دانشگاه پس از بهبودی و با حال عمومی مساعد در روز گذشته خبر داد و افزود: بر این اساس تعداد مجموع موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید ۱۹ از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان‌های شهرهای زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به عدد هفت هزار و ۲۲ نفر رسیده است.

استان قزوین / بالاترین رکوردها ثبت شد

با توجه به وضعیت بد رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در نهایت آمار ابتلای کرونایی استان با عبور از عدد ۹۰ هزار به مرز ۹۱ هزار نفر نزدیک شد. ضمن اینکه آمار بستری‌های کرونایی هم به مرز ۳۳ هزار نفر رسید. البته آمار موارد محتمل و مشکوک به ابتلا فقط ۳۵ نفر افزایش پیدا کرد و به ۱۶ هزار و ۸۱۱ نفر رسید و آمار بستری‌های موقت هم با ۶۹ نفر افزایش به ۱۷۳۸ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از ثبت بالاترین رکورد ابتلای کرونایی استان در طول ۱۸ ماه اخیر خبر داد و اظهار داشت: در ۲۴ ساعت اخیر ۱۲۰۳ مبتلای کرونایی جدید در آزمایشگاه‌های کووید۱۹ استان قزوین شناسایی شد که در مقایسه با روز قبل بیش از ۱۵ درصد افزایش یافته است.

پیمان نامدار همچنین به افزایش بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه ونتیلاتور اشاره کرد و گفت: آمار بیماران بدحال کرونایی ما نسبت به روز گذشته ۲ نفر (۵ درصد) بیشتر شده و در حال حاضر ۴۵ بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های ما بستری هستند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا از افزایش ۱۲.۵ درصدی آمار فوتی‌های کرونایی در شبانه‌روز اخیر هم خبر داد و افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۹ بیمار بدحال کرونایی را به خاطر علائم بسیار حاد تنفسی و ضعف شدید جسمانی ناشی از درگیری ریه‌ها از دست دادیم که سبب شد مجموع آمار مرگ‌ومیر کرونایی ما از ابتدای ورود ویروس منحوس به استان تاکنون به ۲۰۱۵ نفر برسد.

نامدار ادامه داد: با این حال آمار بستری‌های کرونایی روزانه ما نسبت به روز قبل ۱۰.۶ درصد کاهش پیدا کرده و طی این مدت ۲۳۵ بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف ارتش و سپاه بستری شدند. آماری که سبب شد مجموع کل بستری‌های کرونایی فعلی ما به ۹۳۸ نفر برسد که در مقایسه با روز قبل ۲۵ نفر افزایش یافته است.

وی یادآور شد: با ادامه روند موجود و وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان عبور آمار بستری‌های ما از عدد هزار نفر هم وجود دارد که در آن صورت باید تعداد بیمارستان‌های صحرایی و مراکز بستری موقت را افزایش دهیم.

کاشان/روند صعودی بیماری ادامه دارد

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۳ بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد ۵۱ بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان بستری شده و ۱۲ بیمار نیز در بیمارستان سیدالشهداء شهرستان آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل ۳۱ و حداکثر ۹۰ سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیمار ۳۸ و حداکثر ۸۱ ساله به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون ۸۱۱ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد ۶۸۹ بیمار در شهرستان کاشان و ۱۲۲ بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری شدند و از تعداد کل بیماران ۳۱۴ بیمار به صورت موقت بستری هستند.

وی از بستری ۷۶ بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته متاسفانه چهار آقا ۷۶، ۷۸، ۷۹ و ۸۲ سال و دو بیمار خانم ۷۴ و ۸۲ سال در شهرستان کاشان بر اثر کرونا جان خود را از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به ۹۹ مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۶۴ بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و تاکنون سه هزار و ۷۱۱ نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان خراسان رضوی/سونامی کرونا

امیر مسعود هاشمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: مردم باید بدانند که اکنون شیوع ویروس کرونا از حالت "پاندمی" خارج و ما به "سونامی کرونا" وارد شده‌ایم.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی مشهد افزود: در موج پنجم کرونا، میزان ورودی بیماران به اورژانس چه سرپایی و چه بدحال، بسیار بسیار زیاد شده است و سن بیمارانی که متأسفانه بستری شده و نیاز به اکسیژن درمانی هستند، به‌مراتب از موج های قبلی پایین‌تر آمده‌است و قدرت سرایت و درگیرکنندگی ویروس به‌مراتب بیشتر شده‌ است.

وی ادامه داد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن ماسک شرط لازم است ولی به‌ هیچ‌ عنوان کافی نیست، زیرا افراد حتی با داشتن ماسک و رعایت پروتکل‌ها نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند، بنابراین آن‌چیزی که از مردم عزیز درخواست داریم این است که علاوه‌بر زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از حضور در اجتماعات، اماکن تفریحی، مسافرت‌ رفتن و دورهمی ها اکیدا اجتناب کنند تا شاهد شنیدن سوت سوزناک دستگاه‌های اکسیژن بر بالین عزیزانمان نباشیم.

در حال حاضر ۲۷ شهرستان خراسان رضوی از جمله مشهد در وضعیت قرمز، پنج شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

هم اکنون سه هزار و ۷۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستند که ۲ هزار و ۸۷۰ نفر از آنها مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که علاوه بر کلانشهر مشهد ۱۵ شهرستان دیگر خراسان رضوی را زیر پوشش دارد.

استان گیلان/ سونامی کرونا

جوش و خروش کرونا در استان گیلان همچنان ادامه دارد و هر روز شمار زیادی از مردم گیلان به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های این استان بستری می‌شوند.

استان گیلان در شرایط کمبود تخت‌های بیمارستانی و همچنین کمبود کپسول اکسیژن، محدودیت تجهیزات درمانی اکنون با موج عظیمی از بیماران کرونایی در بیمارستان‌های سراسر استان مواجه است.

کادر درمان استان گیلان اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز به همراهی مردم دارد چرا که خستگی و درماندگی از یک طرف و ابتلای بسیاری از پرستاران به کرونا سبب شده تا بیمارستان‌های گیلان نیازمند کمک‌های مردمی باشند.

طبق آخرین اعلام از سوی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۸۱ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که این آمار مانند آمار روزهای گذشته رشد تصاعدی داشته است.

۳۷۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به این آمار افزوده شده‌اند و همچنین ۲۰۴ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های گیلان به سر می‌برند و حال ۴۱۴ نفر از بیماران نیز وخیم گزارش شده است.

استان مرکزی /۶۱۹ بیمار جدید در ۲۴ ساعت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی ۶۱۹ بیمار جدید کرونایی در استان مرکزی شناسایی شد.

سیدمحمد جمالیان افزود: ۶۸ نفر از این بیماران جدید به‌دلیل وخامت حال در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند و خدمات تخصصی درمانی دریافت می‌کنند و ۵۵۱ نفر از این بیماران نیز به‌صورت سرپایی خدمات درمانی دریافت کردندو باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش در منزل قرنطینه شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: شمار بیماران کرونایی استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون به ۷۷ هزار و ۱۳۶ نفر رسیده و پنج بیمار کرونایی استان نیز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند و شمار فوتی‌های این استان از مرز دو هزار و ۳۵۹ نفر گذشته است.

جمالیان ادامه داد: در روزهای گذشته تعداد مبتلایان به کرونا در بین سنین پایین نسبت به موج های قبلی بیشتر شده و کودکان و نوجوانان را بیش از دیگر گروه‌ها درگیر می‌کند به طوری که در شبانه‌روز گذشته ۲۰ نفر از بیماران بستری در بیمارستان امیرکبیر افراد کم سن و سال بودند و نخستین مورد فوتی یک دانش‌آموز ۱۶ ساله بود، از این رو خواهشمندیم که خانواده ها بخصوص در روز تاسوعا و عاشورای حسینی مراقب فرزندان خود باشند و از حضور در تجمعات و سفرهای داخل استانی اجتناب نمایند.

وی اضافه کرد: در تاسوعا و عاشورای حسینی تمامی مراکز دولتی آماده ارائه خدمت هستند و بیمارستان‌قدس نیز مرکز بستری موقت را راه‌اندازی کرده است، همچنین در این دو روز مطب دکتر بابایی در کلینیک علوی آماده ارائه خدمت به مردم است.

استان یزد/ فوت ۷ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونا در استان یزد اظهار داشت: از یک هزار و ۹۹ نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۴۳۰ بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شدند.

وی ادامه داد: از این تعداد، ۳۴ نفر در بیمارستان‌های استان بستری و ۳۹۶ نفر در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند.

سلمانی با اشاره به شناسایی موارد جدید بستری در بیمارستان‌های استان اظهار داشت: یک بیمار در ابرکوه، شش بیمار در اردکان، یک بیمار در اشکذر، یک بیمار در تفت، یک بیمار در خاتم، سه بیمار در مهریز، هشت بیمار در میبد و ۱۳ بیمار در شهرستان یزد شناسایی شدند.

وی با اشاره به فوت ۷ یزدی دیگر در شبانه روز گذشته، افزود: متاسفانه چهار نفر در شهرستان یزد، یک نفر در اردکان، یک بیمار در اشکذر و یک نفر در میبد قربانی کرونا شدند.

سلمانی تصریح کرد: در حال حاضر ۷۶۷ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند که از این تعداد ۱۳۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

استان فارس/ اوضاع روزبه‌روز بدتر می‌شود

وضعیت کرونا در استان فارس روز به روز بدتر می‌شود، آمار فوتی‌ها و جان‌باختگان با شیب تند رو به افزایش است در حالی که هنوز توصیه مسئولان به مردم پرهیز از ساده‌انگاری و رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی است.

براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و ۱۷۲ هزار و ۳۶۲ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۳۵۴ هزار و ۵۲۰ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۴۰ هزار و ۱۲۶ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۷ هزار و ۴۶۱ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۸۱ هزار و ۹۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

هم اکنون ۵ هزار و ۲۰۴ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۴۱۸ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

روند افزایشی موارد ابتلا و فوت ناشی از کروناویروس در استان سبب شده که مسئولان و متولیان امر از مردم درخواست کنند تا با در خانه ماندن به قطع زنجیره انتقال کرونا کمک کنند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام/ی

R1549/P1549/S6,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68,69,70,71,72,73,74,75,76,1188,1369,1433/CT7 واژه های کاربردی مرتبط

  • واکسن ایرانی کرونا
  • ویروس کرونا
وضعیت 414 بیمار کرونایی در استان گیلان وخیم‌ است
وضعیت ۴۱۴ بیمار کرونایی در استان گیلان وخیم‌ است

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید