اخبار فوری شیراز

مراسم شام غریبان اباعبدالله (ع) به صورت خودرویی در شیراز برگزار می‌شود

1399061012003615821109354 شیراز
88بازدید

مراسم شام غریبان اباعبدالله (ع) به صورت خودرویی در شیراز برگزار می‌شود

  • ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ – ۱۶:۰۴
  • اخبار استانها
  • اخبار فارس

مراسم شام غریبان اباعبدالله (ع) به صورت خودرویی در شیراز برگزار می‌شود

گروه استان‌ها_ مراسم شام غریبان اباعبدالله(ع) به صورت خودرویی در پارک کوهستانی دراک برگزار می‌شود که صداوسیمای فارس نیز این مراسم را به صورت زنده پخش می‌کند.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، عاشقان حسینی در شیراز امروز و در دهمین روز از دهه محرم با پوشیدن رخت عزا و حضور در هیئت‌های مذهبی یا حضور در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پرچم پرچمدار آزادگی جهان، اباعبدالله(ع) را برافراشتند.

یکی از انتقاداتی که به ویژه طی چند سال اخیر به مدیریت دولتی و شهری می‌شد کیفیت برگزاری دهه محرم بود. امری که چند سالی بود صدای منتقدان را در آورده بود و در نهایت شیوع کرونا توجیهی برای این امر شد و مدیران دولتی و شهری و مسئولان فرهنگی توپ را به زمین ستاد ملی کرونا انداختند.

دوستداران امامت و ولایت معتقد بودند فضای شهری پایتخت و دیگر شهرها از جمله شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) رنگ و بوی سابق و حال و هوایی از ماه محرم ندارد.

امسال اما با تغییرات مدیریتی که در اثر تغییر و تحولات صورت گرفته در دولت و شهرداری رخ داده سبب تغییر نگاه فرهنگی به این رویداد تاریخی مهم شد و شاهد فضاسازی مناسب‌تر شهر نسبت به سال‌های گذشته درعین رعایت ضوابط کرونایی بودیم.

عزاداری روز عاشورا و شام غریبان در دیار علویات تعطیل شدنی نیست‌آئین شام غریبان حرم رضوی را از شبکه‌های ملی و بین‌المللی دنبال کنیدمراسم شام غریبان اباعبدالله (ع) ‌در هیئت عشاق الزهرا (س) برگزار می‌شود + عکس

علی‌اکبر سلطانی، سخنگوی شورای شهرششم شیراز امروز و در عاشورای حسینی در ارتباطی مجازی با خبرنگاران ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی با تقدیر از تلاش‌ها و همکاری‌های شهرداری و هیئت‌های مذهبی و معاونت فرهنگی شهرداری شیراز اظهار داشت: چند سالی بود محرم که فرامی‌رسید شهر رنگ و بوی عزا به خود نداشت و مجموعه‌های متولی دولتی آن‌چنان بهایی به هزینه کرد برای سیاهپوشی شهر نمی‌کردند.

وی افزود: در این دوره هر چند وضعیت مالی شهرداری مطلوب نبود اما با همت دوستان، تامین اعتبار و تخصیص بودجه مناسبی لحاظ شد و با خرید پارچه و ریسه از تهران و ارسال با پرواز و برقراری جلسات روزانه و گزارش‌گیری و بازرسی هر شب مناطق تلاش کردیم این سیاه‌پوشی از ابتدای محرم به چشم آید.

سخنگوی شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه هر چند هنوز تا آنچه مطلوب ما است فاصله زیادی وجود دارد افزود: اما بیش از۴۶ پل هوایی و قریب به ۲۰۰ قاب سازه و بنر و ۱۱۴ باکس لایت و هزار پرچم و پایه برای درب منازل در نظر گرفته شد و ۵۰۰۰۰ متر طول ریسه مشکی و قرمز و ۴۲ نقطه تعزیه‌خوانی و مبالغی کمک به هیئت‌های مذهبی و کانون‌های فرهنگی برای برپایی موکب و مسجد نیز قدمی کوچکی در این مسیر بود.

سلطانی بیان کرد: امیدواریم در سال‌های آتی به ویژه با مهار کرونا شاهد هرچه پرشورتر برگزار شدن این مراسم باشیم.

در همین راستا نیز امشب و در ایستگاه آخر دهه محرم پارک کوهستانی دراک نیز میزبان عزاداران حسینی است و مراسم شام غریبان همراه با سخنرانی و مداحی به صورت زنده از شبکه فارس پخش می‌شود و دوستداران حسین(ع) می‌توانند با شورحسینی ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان نشان دهند.

در این برنامه که با همکاری سازمان بسیج هنرمندان استان فارس، معاونت فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، سپاه ناحیه مقاومت بسیج ثارالله (ع) شیراز (کمیته خادم شهدا)، سپاه ناحیه مقاومت بسیج محمد رسول الله (ص) کانون بسیج هنرمندان، سازمان بسیج مداحان استان فارس ومعاونت فرهنگی نهاد نمایندگی ولی فقیه در استان فارس و همچنین صداوسیمای مرکز فارس برگزار می‌شود دوستداران اهل بیت(ع) نیز حضوری به صورت خودرویی و از طریق موج FM رادیو خودروها همراه با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی می‌توانند در این مراسم شرکت کنند.

به نظر می‌رسد مصادف شدن آغاز به کار شورای جدید با شروع ماه محرم آزمون و محکی جدی برای سنجش نگاه این شورا به مناسبت‌هایی از این دست است که با توجه به همدلی شورا و شهرداری در این باره شاهد کیفیت بهتر برگزاری این مراسم در سال جاری بودیم.

انتهای پیام / ۴۲۴/ی

R7533/P/S6,61/CT11

عزاداری روز عاشورا و شام غریبان در دیار علویات تعطیل شدنی نیست‌
عزاداری روز عاشورا و شام غریبان در دیار علویات تعطیل شدنی نیست‌

منبع : خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید